Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 18 Temmuz 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Kullanıcı Adı : Şifre : Güvenlik :665654 Hatırla :

  Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA) Forum || Genel Kültür || İnsan
   Vücudun Kliması Terleme -->Bu Konuyu Şu Anda(1) Kişi Okuyor

| Word belgesi olarak kaydet

Üye
karne
[Üstad Üye]

Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 788
Giriş sayısı : 0
Konu puanı : 0  Toplam P : 72
Konuya Puan ver
Üye bilgileri

Olgunluk                     
0%
Aktiflik
0%
Verimlilik
39%
Kan Grubu :
Bu konu 19.09.2008 21:02:01 tarihinde, karne tarafindan açildi.

Resimler Sadece üyeler içindir!

İnsanda organların sağlıklı ve eşgüdüm içinde çalışabilmesi için vücut ısısının 36.5-37 santigrat dereceler arasında sabit kalması gerekir. Vücut ısısını kontrol eden, sabit kalmasını sağlamaya çalışan merkez ön beyinde bulunan hipotalamus’ta yer alır. Hipotalamus’taki ısı merkezinin ısıyı sabit tutmaya çalıştığı araçlardan biri terlemedir.

İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için vücut ısısını sabit tutabilmesi yaşamsal bir zorunluluktur ve bunu sağlayan terleme de insan için hayati bir gerekliliktir: Terleme yoksa yaşam da yoktur.

İnsan vücudunda 3-5 milyon civarında ter bezi vardır. Şeffaf ve akıcı bir ter salgılayan bezlere ekrin ter bezleri denir ve doğuştan itibaren çalışmaya başlarlar. Vücut dağılımı eşit değildir. En çok ellerde bulunur, bunu koltuk altları ve ayaklar izler. Koyu ve beyaz renkli ve de kokulu ter salgılayan apokrin ter bezleri yoğun olarak koltuk altlarında, genital bölgede bulunur, ergenlikten sonra salgı yapmaya başlarlar, cinsel uyarımla çalışırlar ve her insanın kendine has bir kokusu olmasını sağlar.

Normal koşullarda insan günde 500 ml civarında terler. Ortalama m2 başına dakikada 1 ml ter üretir. Vücut ısısını yükselten; sıcakların arttığı, vücut hareketlerinin fazlalaştığı durumlarda vücut ısısını düşürebilmek için daha fazla ter üretilir. Üretilen ter buharlaşarak vücudun soğumasını sağlar, adeta bir klima görevi görür. Ter ile birlikte bazı toksinler ve tuz da atılmakta; tuz dengesine katkıda bulunurken zararlı maddelerden de arınmaya destek sağlanmaktadır.

Hipotalamus terlemeyi otonom sinir sistemimizin bir parçası olan sempatik sinir sistem ile kontrol etmektedir. Sempatik sinir sistemi ile terlemeyi azaltıp çoğaltabilmektedir.

İnsanlar için yaşamsal olan terleme bazı insanlar için kabus olabilmektedir. Toplumun yaklaşık %1’ni oluşturan bu kişilerde sempatik sinir sistemi gereğinden fazla çalışmakta ve bu da terlemenin normalden çok gerçekleşmesini sağlamaktadır ki tıp buna hiperhidrozis demektedir. Bu durumdan en çok etkilenen de ter bezlerinin en çok olduğu eller, koltuk altları ve ayaklar olmaktadır.

Elleri terden yapış yapış olan, koltuk altlarında tuz lekeleri oluşan, ayakları terden su içinde kalan insanlar, terin bakterilerle sürekli teması sonucunda oluşan amonyak ile kötü de kokunca hem fiziksel, hem sosyal hem de psişik olarak ciddi sıkıntı duyarlar. İnsan içine çıkmaya çekinirler, arkadaş edinmekten korkarlar, işine yoğunlaşamazlar, tokalaşmaktan kaçınırlar, özgüvenleri düşer, mutsuz olurlar. Dünya Sağlık Örgütü sağlık tanımı çerçevesinde sağlıksız kişilerdir bunlar.

Terlemeyi arttıran bazı hastalıklar da mevcuttur. Tiroit bezinin fazla çalışması, böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması, bazı kanser türleri vb… Şişmanlık, menopoz gibi bazı durumlar da terlemeyi arttırır. Bunlar aşırı terlemede çok az yer tutsalar da hekimler öncelikle bu nedenleri araştırıp ekarte etmektedirler.

Aşırı terlemenin büyük bir kısmının nedeni bilinmemektedir. Evet, aşırı sempatik aktiviteye bağlıdır da bu neye bağlıdır bilinmemektedir.

Nedeni bilinmediği ve rahatsız eden aşırı terleme olduğu için tedavi sonuca yani terlemeye yöneliktir.

Kişi öncelikle terlemeyi arttıracak davranışlardan uzak durarak, giyimini ona göre ayarlayarak ve hijyenine dikkat ederek ilk önlemlerini alabilir.

Bunun yetmediği durumlarda tıbbi tedaviler devreye girmektedir. Sempatik sinir aktivitesini azaltan sedatif ilaçlar bazı insanlarda başarılı sonuç verebilmektedir. Terlemeyi azaltan kremler ve spreyler diğer bir tedavi seçeneğidir. İyontoforez el ve ayaklarda terlemeyi azaltabilmektedir. Özellikle koltuk altı aşırı terlemelerine o bölgedeki sinirlerin botoks ile felç edilmesi etkili bir yöntemdir; 6–12 ayda bir tekrar edilmesi gerekir. Endoskopik cerrahi yöntemler geliştirildikten sonra bu yöntemle sempatik sinir sisteminin terleyen bölgelere ait bölümleri cerrahi olarak kesilmekte ve aşırı terleme kalıcı olarak ortadan kaldırılabilmektedir.

Gündelik yaşantımızı sıkıntıya sokacak kadar çok terlediğimizde ilk yapılacak iş doğru tanı ve uygun tedavinin sağlıklı yürümesi için bir uzman hekime başvurmak olmalıdır. Çünkü, tıp aşırı terlemeyi kâbus olmaktan çıkarmış durumdadır.


--------------------
İmzaBu üye silinmiştir..
Üyenin forumdaki mesajları kalıcıdır , Ancak sakıncalı olduğu varsayılan mesajları yöneticiler tarafından silinebilir..

 
19.09.2008 21:02:01
                                        

Reklam Botu


     

Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..
onbasioglu
İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..
onbasioglu
İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
Forumdaki 8 Kategoride 44 Forum var, Bu forumlara açılan 4262 Konuya 14047 Cevap yazıldı..
Üye :  Misafir : 2 Toplam : 2 Rekor :
Aktif Üyeler Aktif üye yok..
Genel Sorumlu - Yönetici - Forum Yöneticisi - Editör
Sitede aktif : 2
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. » tarif , » ergun , » ceyhun , » uygar , 
» Bugün Giriş Yapan Üyeler : 0

Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 0,42 saniyede yorumlandı.