Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 22 Temmuz 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Kullanıcı Adı : Şifre : Güvenlik :316045 Hatırla :

  Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA) Forum || Genel Kültür || İnsan
   İnsan Nedir? -->Bu Konuyu Şu Anda(1) Kişi Okuyor

| Word belgesi olarak kaydet

Üye
karne
[Üstad Üye]

Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 788
Giriş sayısı : 0
Konu puanı : 0  Toplam P : 72
Konuya Puan ver
Üye bilgileri

Olgunluk                     
0%
Aktiflik
0%
Verimlilik
39%
Kan Grubu :
Bu konu 27.09.2008 08:18:05 tarihinde, karne tarafindan açildi.
 

 

Biz insanlar çok tuhaf yaratıklarız: yılankavi bir omurga, uzun kol ve bacaklar, kemerli ayaklar, çevik eller ve devasa büyüklükteki bir beyne sahip olan iki ayaklılarız. Vücutlarımız, çok uzun bir süreç içinde doğal seçilim sonucu şekillenen özelliklerden meydana gelen bir mozaik son derece zarif becerilerinin yanı sıra önemli kusurları da var. Ayakta durabiliyor, yürüyebiliyor, zarafet ve dirençle koşabiliyoruz ama ayaklarda ağrı ve dizlerde sakatlıklarla da uğraşıyoruz. Omurgamızı büküp döndürebiliyoruz ama yine de çoğumuz yaşamımız boyunca bir dönem sırt ağrılarıyla boğuşuyoruz. Büyük beyinli bebekler doğurabiliyoruz ama büyük acılar ve riskleri de göze almamız gerekiyor. Uzun yıllardan beri, vücutlarımızın bugünkü şekil ve işlevini nasıl elde ettiği sorusuna yanıt arayan uzmanlar günümüzde farklı bilim dallarının sunduğu yeni yöntemleri kullanarak vücudumuzdaki pek çok "kusur"un ortak bir nedene dayandığı konusunda birleşiyor:

Bu kusurlar, atalarımız doğrulduğunda insan olma yolundaki uzun süreçte atılan ilk adım evrim sürecinde verilen ödünlerden doğuyor. Tabii ki evrimleşmeyle beraber insanın fizyolojisi ve fizikî yapısı da oldukça değişecek ve daha az kıllı, daha gelişmiş ve daha yetenekli eller, daha gelişmiş iri bir beyin ve kafatası gibi çeşitli özellikler görülebilecektir. Şu an maalesef hiçbirimiz henüz insan değiliz, onun prototipleri, öncüleriyiz. Ebelerden hangisine sorarsanız sorun, göze batacak kadar kıllı doğmuş bir bebek, büyük ihtimalle yeterince olgunlaşmamış bir erken doğumun belirtisidir. Doğrudur da bu gözlem. Her insan embriyosunun yaklaşık 4. ayda düzenli, kalın bir posta bürünmesindendir bu. Söz konusu post, doğumdan hemen önce kaybolur. Doğmadan önce hepimizin şöyle bir giyip sonra üzerimizden attığımız bu post, soyumuzun henüz insan olma aşamasına tam ayak atmazdan önce bir post taşımak zorunda kalmış olduğu dönemlere yönelik bir gen "anısından" başka bir şey değildir. Böyle olunca da anne karnındaki embriyonal gelişme sırasında, insan öncesi atalarımızın çoğunun inşa planındaki özellikleri yansıtmadan edememekteyiz. Gene de hemen hepimiz ilk haftalarda, daha sonra iyice gerileyen ve kuyruksokumuna gizlenen bir kuyruk taşırız. Hatta geçici olarak solungaçlara bile sahip oluruz; bu bizim atalarımızın maymunsu evreden önce kemirgenlerden daha da geriye giden, amfibiler üzerinden ta ilk denizlerdeki canlılara uzanan bir evrimin ürünleri olduğunu göstermektedir. Kafatasında kulakların ortaya çıkması bir zorunluluk durumuna geldiğinde, doğa eski solungaç deneyiminden yararlanmanın yoluna gitmiştir. Kulak zarını havayla bağlayan işitme kanalımız, yapısı değişmiş bir solungaç deliğinden başka bir şey değildir. Genzimizdeki boşluğun orta kulak kanallarıyla bağlı olması da bunun bir kanıtıdır. Eskiden bunlar tek bir büyük kanal oluşturmaktaydılar. Ağızdan giren su iki yandan çıkıp gitmeden önce, solungaçların kan damarları, suyun içindeki oksijeni emmekteydiler. Hamileliğin ilk döneminde embriyonun gözleri hayvansı atalarını anımsatmak istercesine başın her iki yanındadır. Ancak embriyo döneminin sonuna doğru bu iki göz yüzün ortasına doğru yaklaşarak yüksek düzeyde gelişmiş primatlarda ve özellikle insanlarda bildiğimiz duruma gelir; böylelikle plastik ve stereo bir görüş sağlarlar. Ama elbette bütün bu olup bitenlere rağmen embriyonal gelişmemizin hiçbir aşamasında balık, sürüngen ya da postlu bir hayvan değil, oluşmakta olan bir insanızdır. Fakat en eski atalarımızın hayvan oldukları, bütün hayvanlarla ve canlılarla akraba olduğumuz konusunda bu gen anıları da şaşmaz birer kanıt sunmaktadırlar.

   


--------------------
İmzaBu üye silinmiştir..
Üyenin forumdaki mesajları kalıcıdır , Ancak sakıncalı olduğu varsayılan mesajları yöneticiler tarafından silinebilir..

 
27.09.2008 08:18:05
                                        

Reklam Botu


Üye
taftacik44
[Prof Üye]


Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 647
Giriş sayısı : 647
Toplam P : 0
Üye bilgileri

Olgunluk                     
60%
Aktiflik
12%
Verimlilik
32%
Kan Grubu:
Bu konu 27.09.2008 11:39:37 tarihinde, taftacik44 tarafindan cevaplandi.
Hocam  fikirlerinize katılıyorum. Sadece son cümlenize katılmıyorum.Neden inancımıza göre bizler Hz. Adem-Hz. Havva validemizden olduk. Elhamdülülah Müslümanız.Sakın yanlış anlaşılmasın sadece benim yorumum!!!
--------------------
İmza Affedenler asildir,özür dileyenler onlardan daha ASİLDİR!!!
27.09.2008 11:39:37
        

Üye
mehmet_ys
[Azimli Üye]


Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 107
Giriş sayısı : 107
Toplam P : 0
Üye bilgileri

Olgunluk                     
37%
Aktiflik
2%
Verimlilik
5%
Kan Grubu:
Bu konu 27.09.2008 20:26:01 tarihinde, mehmet_ys tarafindan cevaplandi.
Hocam  fikirlerinize katılıyorum. Sadece son cümlenize katılmıyorum.Neden inancımıza göre bizler Hz. Adem-Hz. Havva validemizden olduk. Elhamdülülah Müslümanız.Sakın yanlış anlaşılmasın sadece benim yorumum!!!

--------------------
İmza Ban
27.09.2008 20:26:01
        

[1]
     

Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..
onbasioglu
İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..
onbasioglu
İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
Forumdaki 8 Kategoride 44 Forum var, Bu forumlara açılan 4262 Konuya 14047 Cevap yazıldı..
Üye :  Misafir : 3 Toplam : 3 Rekor :
Aktif Üyeler Aktif üye yok..
Genel Sorumlu - Yönetici - Forum Yöneticisi - Editör
Sitede aktif : 3
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. » yunus , » crazy_44 , » byman , 
» Bugün Giriş Yapan Üyeler : 0

Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 1,27 saniyede yorumlandı.