Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 19 Temmuz 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Kullanıcı Adı : Şifre : Güvenlik :002813 Hatırla :

  Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA) Forum || Genel Kültür || Hayvanlar Dünyası
   Anadolu Yaban Koyunu -->Bu Konuyu Şu Anda(1) Kişi Okuyor

| Word belgesi olarak kaydet

Üye
karne
[Üstad Üye]

Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 788
Giriş sayısı : 0
Konu puanı : 0  Toplam P : 72
Konuya Puan ver
Üye bilgileri

Olgunluk                     
0%
Aktiflik
0%
Verimlilik
39%
Kan Grubu :
Bu konu 06.11.2008 20:07:49 tarihinde, karne tarafindan açildi.

Resimler Sadece üyeler içindir!

Sadece Türkiye’de yaşayan ve kırk yıl kadar önce sayısı kırkı geçmeyen Anadolu yaban koyununun popülasyonu, sevindirici bir şekilde artıyor...

İnsanoğlunun ilk olarak hangi hayvanı evcilleştirdiğine dair kesin bir bilgi yok. Ancak zooarkeolojik veriler, evcilleştirilen hayvanlar arasında ‘yaban koyunu’nun ilk sıralarda yer aldığını gösteriyor. Araştırmacılar, bugünkü evcil koyunun atası olarak beş yabanıl koyun türünün varlığına işaret ediyorlar. Bu türlerden biri de, Anadolu yaban koyunu. Bilimsel adı Ovis gmelinii anatolica olan bu tür, yalnızca Türkiye’de yaşıyor. Nesli tükenme tehdidi altında bulunan ve 1800 bireyiyle sadece Konya Bozdağ’da varlık gösteren yaban koyunlarının sayısının çoğalması için yapılan çalışmalar da hızla devam ediyor.

Resimler Sadece üyeler içindir!  

Şimdi Rekabet Zamanı   

Bilim dünyasının 1841 yılında tanıdığı Anadolu yaban koyununun özelliklerinden bahsedelim önce. Bu türün erkekleri 45-75, dişileri ise 35-50 kg ağırlığında. Sarımsı kahverengi postlarının rengi, kış aylarında daha da koyulaşıyor. Erkeklerin boynuzları yaklaşık dört aylıkken çıkıyor ve boynuzlara yeni bir yaş halkası ekleniyor her yıl. Bu şekilde boynuz, birey yaşlandıkça büyüyor ve geriye doğru kıvrılıyor; halkalarsa yaşlandıkça silikleşiyor. Kasım ve aralık ayları, yaban koyunlarının çiftleşme dönemi; yani erkek bireyler arasındaki rekabetin arttığı zaman. Bu dönemde kafa kafaya vuruşan, zıplayarak bedenlerini çarpıştıran, birbirlerine ön ayaklarıyla tekmeler savuran erkek yaban koyunlarını gözlemek mümkün. 2004 kışını eksi 15 derecelere varan soğukta Anadolu yaban koyunlarını fotoğraflamak için Bozdağ’da geçiren vahşi yaşam fotoğrafçısı Aykut İnce, “Yaban koyunları sadece çiftleşme döneminde kalabalık ve karışık sürüler oluşturuyor. Yıl boyunca sakin bir yaşamları olmasına karşın çiftleşme döneminde erkeklerde genlerini bir sonraki kuşağa aktarma içgüdüsü ağır basıyor ve aralarında daha çok bir tören havasında geçen kavgalar oluyor” diye anlatıyor bu dönemi.

Resimler Sadece üyeler içindir!

Dişilerin hamilelik dönemi ise yaklaşık 148 gün sürüyor ve doğum mayıs ayında gerçekleşiyor. Dünyaya gelen bir ya da iki yavru, doğdukları gün anneleriyle dolaşabilir hale geliyor. Bundan sonraki 14 gün boyunca annelerini emip, sonra da otla beslenmeye başlıyorlar. Doğumdan sonraki bir yıl içinde on kat ağırlık kazanan yavru yaban koyunları, yaz geldiğinde sürüye iyice uyum sağlayacak kadar büyümüş oluyorlar. 

Resimler Sadece üyeler içindir!  

Gözcüler Görev Başında!

Ortalama ömürleri 15 ila 18 yıl olan yaban koyunlarının görme ve koklama duyuları hayli keskin. Bir yaban koyunu sürüsünün gözcü bireyleri, tehlikeye karşı her zaman tetikte. Tehlike anında gözcü, çeşitli vücut hareketleriyle ve çıkardığı seslerle sürünün diğer bireylerini uyarıyor. Yaban koyunları, günün önemli bir bölümünü otlamakla geçiriyor. Yazın kurak zamanlarda kayalara yakın yerlerde, gölgede dinleniyorlar. Yaz sıcaklarında suyun az olduğu arazide, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün yaptığı yalaklar ve alana bırakılan tuz taşları, yaban koyunlarının yazı daha kolay geçirmelerini sağlıyor. Dişiler kendilerinin ve yavrularının güvenliği için otlu yerlerde bulunurken, erkek bireyler daha açık alanları tercih edebiliyorlar. Bu nedenle dişileri Bozdağ’ın aşağı bölümlerinde, vadi içlerinde; erkekleri de Bozdağ’ın yüksek bölümlerinde görmek olası.

Resimler Sadece üyeler içindir!

Kış, dişi ve erkek sürülerinin birbirlerinden ayrılma zamanı. Mevsimin koşulları ise, koyunların yiyecek bulmasını güçleştiriyor. Bu nedenle Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, kışın alana yem takviyesi de yapıyor. Karın yoğun olduğu dönemlerde alanın değişik yerlerine helikopterle getirilen otlar bırakılıyor. 

Resimler Sadece üyeler içindir!  

Umut Veren Gelişme

Anadolu yaban koyununu bilim dünyasına ilk kez 1841 yılında Blyth, 1856’da da Valenciennes tanıtır. Danford ve Alston adlı araştırmacılarsa, 1877’de yaptıkları gözlemlerle tür hakkında derli toplu bilgiler sunarlar. O tarihlerde İç Anadolu’nun birçok yerinde, özellikle Konya çevresinde yaban koyununa rastladıklarını dile getirirler. İşte o dönemlerden 1960’lara kadar bu türle ilgili herhangi bir çalışma görülmemiştir literatürde. 1960’lı yıllara gelindiğinde ise, Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Anadolu yaban koyunu popülasyonu ve dağılımı hakkında bilgi edinmek için araştırmalara başlar. Bu çalışmaları gerçekleştiren Tansu Gürpınar, “Yaban koyununun yaşadığı söylenen tüm alanları araştırdık, fakat sadece Konya Bozdağ’da türün varlığını sürdürdüğünü gördük. 1966-1967 yıllarında yaptığımız çalışma sonucunda, kırk bin hektarlık alanda sadece kırk yaban koyununun kaldığını belirledik” diyor. Ve işte bu sonuç dikkate alınarak, 1966 yılında Konya’da 42 bin hektarlık bir alan, Bozdağ Yaban Koyunu Koruma ve Üreme Sahası ilan edilir. Türün avlanması da yasaklanır. Ancak yaban koyunlarının avcı baskısı altında olduğu anlaşılınca, 1989 yılında bu alanın 3600 hektarlık bölümü tel örgüyle çevrilir. 

Resimler Sadece üyeler içindir!

Yaban Hayatı Koruma Sahası ilan edilen Bozdağ’ın 1966 yılındaki elli bireyden az yaban koyunu popülasyonu, alınan tedbirler sayesinde bugün 1800’e çıkmış durumda. Bu başarı, uluslararası camiada ses getirir ve türün korunmasında gösterilen çabadan dolayı Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Uluslararası Av ve Yaban Hayatı Koruma Konseyi’nin (CIC) 2002 Edmond Blanc Ödülü’nü kazanır.

Resimler Sadece üyeler içindir!  

Popülasyon Artıyor

Yaban koyununun popülasyonu giderek artıyor derken, uzmanları ve yetkilileri endişelendiren başka bir durum ortaya çıktı: Tüm popülasyonun sadece Bozdağ’da olması ve bunun yaban koyunlarının neslini tehdit edebileceği. Uzmanlar ve yetkililer, salgın bir hastalık ya da olağandışı iklimsel koşulların, yaban koyunlarının büyük çoğunluğunu olumsuz etkileyebileceğini ve türün yine yok olmanın eşiğine geleceğini düşünüyorlar. Bu nedenle son birkaç yıldır yaban koyunlarının eskiden doğal olarak bulundukları alanlara taşınarak, popülasyonlarının artırılması amaçlanıyor.

Resimler Sadece üyeler içindir!

Geçtiğimiz Ekim ayında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, zorlu bir çalışmayı başararak Konya Bozdağ’dan 53 yaban koyununu Nallıhan’a, 57’sini ise Karaman Karadağ’da önceden belirlenen alanlara taşıdılar. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Yalınkılıç, “Yaban koyunlarının farklı iki alana yerleştirilmesini başarıyla gerçekleştirdik. Bu iki popülasyonun devamı için ısrarlı olacağız. Şimdi çalışmalar bu iki alana yerleştirilen yaban koyunlarının korunmasını ve çoğalmasını sağlamak üzerine yoğunlaşacak. Yaban koyunu ve ceylan gibi Anadolu doğasında azalmış türler için de yerleştirme çalışmaları yeni alanlarda devam edecek” diyerek yapılan çalışmayı özetliyor. Bu, Anadolu yaban koyunun korunması için yeni bir dönemin başlamış olduğunu gösteren önemli bir mesaj...

Resimler Sadece üyeler içindir!


--------------------
İmzaBu üye silinmiştir..
Üyenin forumdaki mesajları kalıcıdır , Ancak sakıncalı olduğu varsayılan mesajları yöneticiler tarafından silinebilir..

 
06.11.2008 20:07:49
                                        

Reklam Botu


     

Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..
onbasioglu
İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..
onbasioglu
İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
Forumdaki 8 Kategoride 44 Forum var, Bu forumlara açılan 4262 Konuya 14047 Cevap yazıldı..
Üye :  Misafir : 6 Toplam : 6 Rekor :
Aktif Üyeler Aktif üye yok..
Genel Sorumlu - Yönetici - Forum Yöneticisi - Editör
Sitede aktif : 6
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. » kenansevinc , » seytandereli44 , » DEREBEYII , » ibrhmkls , » kanka44 , » drosman2000 , » cirnikti , 
» Bugün Giriş Yapan Üyeler : 0

Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 0,48 saniyede yorumlandı.