Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 17 Temmuz 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Kullanıcı Adı : Şifre : Güvenlik :505986 Hatırla :

  Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA) Forum || Köylerimiz || SEYİTUŞAĞI KÖYÜ
   SEYİTUŞAĞI AŞİRETİ (TARİHİ KABİLE) MELETİ 44 -->Bu Konuyu Şu Anda(1) Kişi Okuyor

| Word belgesi olarak kaydet

Üye
agirejiyan44
[Yeni Üye]

Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 1
Giriş sayısı : 1
Konu puanı : 0  Toplam P : 0
Konuya Puan ver
Üye bilgileri

Olgunluk                     
54%
Aktiflik
0%
Verimlilik
0%
Kan Grubu :
Bu konu 21.05.2009 01:27:49 tarihinde, agirejiyan44 tarafindan açildi.
Lİ EŞİRA SEYİTUŞAĞI MELETİSeyituşağı Aşireti Alevilerin ve Kürtlerin en eski aşiretlerinden birisidir.Aşiretin adını

Geçmişi Zerdüş Peygamebere kadar uzanan Seyituşağı tarihte Sunniliği red eddiği için Alevi aşireti olarak anılmaktadırlar. Selahaddin Eyyubi ile aynı aşiretten olan Seyituşağı Aşireti günümüzde çoğunluğu Malatya'da İstanbulda ve Türkiyenin bir çok şehrinde yaşamaktadırlar.Hanbaylar,Canbaylar,Kılıçlar,Doğan lar,Şahinler,Boz kurtlar,Çiçekler,Karakuşlar,Kuzucular,Erollar,Akde mirler,Ölmezler,Ersanlar,Atamanlar,Dumanlar,
Polatlar,Aşkınlar,Haşhaşlar,Karatepelar soyadını kullanan şahıslar ikamet eder.Türkiyenin en büyük 2 aşireti olan Drejan ve şimdiki adı Seyituşağı aşireti (Geçmişteki adı yok) 14.yy a kadar ortak yaşam alanında beraber yaşayarak..
14.yy da Drejan aşiretinin Yavuz Selim basgısından dolayı sunniliği kabul ederek, Seyituşağı aşiretinin red edmesi ile Drejanlı olup aleviliği seçen insanlarda Seyituşaklılara katılarak başka topraklara böçmüşlerdir.Seyituşağı Aşireti , Aleviliği kabul ettikleri için Yavuz Sultan Selimle girilen çatışmada halkının bir kısmını kaybettiği için güç kaybına uğraması nedeni ile MALATYA'ya göç ederek kürtlerin yanına sığınarak onların örf adetlerini benimsiyerek yeni dillerinin Kürtçe olması sağlanmıştır..619 yıl önce Aşiretin adı alevi dedesi olup aşirette insanlara yol gösteren SEYİT dedenin Adı ve Soy adı olan Seyituşağı verilerek göç ettikleri ovanında adı Seyituşağı olur..Son yüzyıllarda ise Seyituşağı köyü kurulur.Seyituşağı halkı hala yaşantısına devam etmektedir..
Yazları bir kısmı ovada , Kışları ise köyde geçer.Geçimler genellikle hayvancılık, ve kayısı,üzüm,pestil,pekmez, vs. gibi gıdalardan sağlanır..

Resimler Sadece üyeler içindir! On(this); border=0 originalHeight="453" originalWidth="604">

Resimler Sadece üyeler içindir! On(this); border=0 originalHeight="453" originalWidth="604">

400 Yılı Aşkın Tarihi Çeşme Olduğu Söylenmektedir..

Resimler Sadece üyeler içindir! On(this); border=0 originalHeight="453" originalWidth="604">

Resimler Sadece üyeler içindir! On(this); border=0 originalHeight="375" originalWidth="500">


Tarih Araştırma Merkezi (Bağlantı adresi Sadece üyeler içindir!)
--------------------
İmza..

 
21.05.2009 01:27:49
                                        

Reklam Botu


Üye
ahmetbozbay
[Acemi Üye]


Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 32
Giriş sayısı : 167
Toplam P : 0
Üye bilgileri

Olgunluk                     
61%
Aktiflik
3%
Verimlilik
1%
Kan Grubu:
Bu konu 21.05.2009 12:28:44 tarihinde, ahmetbozbay tarafindan cevaplandi.

Evet evet zaten Memleket de herkes Kürt, Herkes Alevi. Birde hepsi ermeni olanlar var. Bir Türk yok zaten bu memlekette. İşte öylesine Türkiye denilmiş. Tövbe tövbe şaka gibi herşey.

Birde Aşiret var herkes aşiret. Etrafta kalabalık görünmek lazım. Yalnız olunca güçsüz gibi görünür insan. Bir modadır gidiyor herkes çıkıp bi etnik köken açıklıyor. Ama nedendir bir Türk demek yasak, Türküm diyen oldu mu bak ırkçı, bak faşist... Kim neyi hafife almaya çalışıyor bilinmez. Dünyanın diğer ülkeleri bitarafını yırtarak yok saymaya çalıştığı, karabasan, rüya saymaya çalıştığı uzak değil yakın geçmişte silindir gibi üzerinden geçen ve hala korkusunu üzerinden atamadığı 7000 yıllık bir Türk tarihi var. ve bunu silmek için çırpınan batıya, birde içeriden destek veriliyor. Hemde alabildiğine.

Şimdi ben bunları yazıyorum kimse, Alevi veya Kürt karşıtı olduğumu sanmasın. Ama son günlerin modasına uyup kürtçe bir başlık atıp da burada bu konuyu açan hemşehrimden de burayı okuyacak insanlara verdiği bilgileri bir daha gözden geçirmesini isterim.

Seyit= Hz. Hüseyin' in soyundan gelenlere verilen isim.

Şerif=Hz. Hasan' ın soyundan gelenlere verilen isim.

Hem Seyituşağı ismini kullanıp hem de kürt nasıl olur insan. Hz. Hasan ve Hz Hüseyin dolayısıyla babaları Allah' IN ASLANI Hz. Ali yine Peygamberimiz Hz. Muhammet Kürtmüydü-Alevimiydi diye sormazlarmı adama.

Tabi şimdi sünni miydiler denilecek. Hayır sünni de değillerdi. Peygambere Allah' ın gönderdiği en saf sonradan yorum karışmamış İslama inanan Müslümanlardı, değil mi.

El cevap=Evet.

Gelelim Selahaddin Eyyubi konusuna: Selahattin Eyyubi'nin babasının Arap, annesinin Kürt olduğunu yazar bazı kaynaklar, Eyyubi'nin Türk olduğunu yazan ansiklopediler ve kitapların varlığı da bilinmektedir.
Selahattin Eyyubi'nin Türk olduğunu söyleyen kaynaklar, bunun böyle olduğunu ispat edebilmek için, ortaya tartışılamaz kanıtlar koymaktadırlar. Selahattin Eyyubi'nin babası Necmeddin Eyyüb'ün, Selçuklular döneminde önemli yararlılıklar göstermiş olan Türkmen oymaklarından birinin mensubu olması bu kanıtlardan birisidir(Kürtler ise Necmeddin Eyyubi'nin Selçuklu ordusuna paralı asker olarak katıldığı şeklinde bir uydurmayla dayanaksız tezlerini punduna uydurma yoluna gitmişlerdir). Selahattin Eyyubi'nin Türk olduğunu gösteren diğer bir kanıt ise Eyyubi'nin aile fertlerinin adlarının Türk adı olmasıdır ki, bunun aksini iddia eden hiç bir kaynak olmadığı gibi, Kürt tarihçi Şerefhan Bidlisi bile yazdığı kitapta bu adları vermiştir. Bununla birlikte, o dönemlerde, o şartlarda bir Arap'ın ya da Kürt'ün bir Türk adı almasına da, Eyyubi'nin Kürt veya Arap olduğunu iddia edenler, bu gerçeği inkar etme veya saptırma noktasında mantıklı bir açıklama getiremezler. Selahattin Eyyubi'nin kardeşlerinden dördünün adları: TuranŞah, Tuğtekin, Şehinşah (Şahinşah), Tacilmülük Buri (Börü)'dür. Selahattin Eyyubi'nin gerek kendisinin,gerekse kardeşlerinin eşleri de Türk'tür.


Selahattin Eyyubi'nin durumuna benzer bir durum; Cebeli Tarık Boğazı'na adını veren, Endelüs'ü fetheden ünlü Emevi emiri Tarık Bin Ziyad için de geçerlidir. Tarık Bin Ziyad da Arap olarak gösterilir oysa Ziyad'ın soyu Hazar Türkleri'ne dayanır ve Hazar Türkleri'nden Afrikaya göç etmiş olan Berber Oymağındandır. Ziyad'ın Arap bilinmesinin sebebi de tarihi tahrif etmekle nam salmış Arap tarihçilerin her büyük kişiyi ve olayı kendilerine maledebilmek için gerçekleri saptırmalarıdır.

Buda ayrı bir konu.

Şu aşiretler konusuna gelince; Yeşilyurt un da 3 kardeşin çocukları olduğu söylenir. O zaman yeşilyurtlular da bir aşirettir. Türkiyenin her yerinde yaşayan toplam yeşilyurtlu sayısını ele alırsak o zaman Türkiyedeki en büyük aşiret olurlar sanırım. Ne de olsa Çırmıktılıların toplamı Seyituşağından fazladır.

Yani; son günlerin ayrı bir modası olan, Tv de dizi dizi dizilen dizilerden etkilenmemek, bu aşiret işlerinden de çıkmak lazım. Bu dizilerde de yapılmak istenen insanların bireysel özgürlüğünü bilincini yıkıp yerine yıkılmaya yüz tutmuş feodal yapının devamını sağlamaktır. İnsanları ağanın, şeyhin,şıhın, dedenin emrinde hareket eden oy deposu haline getirmektir. Tabi bu arada işin başındakilerinde Türkiye yi sümürmesini devam ettirmesi gerçeği vardır.

Konuyu kapatalım artık son sözlerle: Bu memlekette kimin Kürt olduğu, Alevi olduğu,Sünni olduğu, Şafi olduğu,Türk olduğu aslında önemli değil. Birlik beraberlik önemli.

Ben şu meşhur kardeşlik edebiyatını da  yapmıyorum. Hepimiz 1000 yıldır kardeşiz filan demiyorum. Kardeş olmak isteyenle kardeşiz.

Çocukken hiç bilmezdik kim kürt, kim türk, kim alevi, kim sünni.

Nedense artık moda biriyle tanışıyorsun hemen soruyor kürtmüsün türk müsün diye.

Yapmamak lazım.

Dememek lazım be kardeşim.ahmetbozbay : 21.05.2009 13:48:44 Tarihinde bu mesajı düzenledi..

ahmetbozbay : 21.05.2009 15:39:59 Tarihinde bu mesajı düzenledi..
--------------------
İmza ahmetbozbay
21.05.2009 12:28:44
        

Üye
serdarbarak
[Tiryaki Üye]


Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 291
Giriş sayısı : 1564
Toplam P : 30
Üye bilgileri

Olgunluk                     
60%
Aktiflik
31%
Verimlilik
14%
Kan Grubu:
Bu konu 21.05.2009 21:03:41 tarihinde, serdarbarak tarafindan cevaplandi.

"Hucurat 10 şüphesiz müminler birbiri ile kardeştirler; öyle ise dargın olan kardeşlerinizin arasını düzeltin; Allah tan sakının ki size acısın"


 serdarbarak : 23.05.2009 19:54:32 Tarihinde bu mesajı düzenledi..
--------------------
İmza B“Ey insan! Nedir seni lütuf sahibi Rabbinden uzaklaştıran?” (İnfitâr 6)/B
21.05.2009 21:03:41
        

Üye
tekin_pekcan
[Genel Sorumlu]


Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 789
Giriş sayısı : 3585
Toplam P : 32
Üye bilgileri

Olgunluk                     
41%
Aktiflik
71%
Verimlilik
39%
Kan Grubu:
Bu konu 21.05.2009 21:56:40 tarihinde, tekin_pekcan tarafindan cevaplandi.
Sayın ageri..44 ,ahmet bozbay, güzel yorumunuz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz

tekin_pekcan : 21.05.2009 21:57:50 Tarihinde bu mesajı düzenledi..
--------------------
İmza HASATTAN MEMNUN DEĞİLSE ÖNCE NE EKTİĞİNE BAKMALI İNSAN...
21.05.2009 21:56:40
        

Üye
DervisDuman
[Yeni Üye]


Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 4
Giriş sayısı : 7
Toplam P : 0
Üye bilgileri

Olgunluk                     
82%
Aktiflik
0%
Verimlilik
0%
Kan Grubu:
Bu konu 08.02.2010 22:38:52 tarihinde, DervisDuman tarafindan cevaplandi.

SEYİTUŞAGI KABİLELERİ RIŞVAN AŞİRETİNİN KOLARIDIR

 

 

Seyituşagının tüm kabileleri RIŞVAN AŞİRETİNİN kollarıdır.

RIŞVAN AŞİRETİ Orta Asyada Afganistan ile BELUCÜSTAN

arasındaki bölgede yaşıyorlarmış.Kanuniye bu aşireti ilk

öneren Fergane Hükümdarı Timurun torunu Muhammet

Zahurittin Babur ŞAH.''Rışvan Aşireti Osmanlı Ordusuna katılarak (Nemçe) Avusturya ve Macar İmparatorlugu- RUS İMPARATORLUGU ile rahat harp edebilmesi için Osmanlı Topraklarına kabülünü önermiştir.Kanunin SALNAMELERİNE bu konu yazılıyor.Fakat BABUR ŞAH 43-46-yaşında vefatı,ile bu proje geri kalıyor.

RIŞVAN AŞİRETİ 1730-1740-yılları arası Sultan-I-Mahmut

zamanında Osmanlı topraklarına getiriliyorlar.Ve böylece ANADOLUDA her 10-20-30-40-kilometreye bir köy olarak yerleştiriliyorlar.Köylerin yöneticilerine AGA ve BEY deniliyor.Rışvan Aşireti çok cesur ve cesaretli savaşcı oldukları için 1730-1790 yılları arasında Osmanlı-Rus ve (Nemçe)Avusturya-Macar imparatorluguyla yapılan savaşlarda büyük başarılar gösteriyor

 

 

Rışvan Aşireti Osmanlıda Tanzimat İlanında sonra Sultan ABDÜL HAMİT ile AZİZ döneminde HAMİDİYE ALAYLARI komutanlıgı oluştularak NİZAMİ

ASKERLİGE geçmişlerdir. Hamidiye Alayların komutanları Rışvan köy AGALARINDAN ve BEYLERİNDEN oluşuyorlardı. PADİŞAH Agalar ile Beyleri

NİŞAN ve MADALYALARLA onurlandırıyordu.

MALATYA ve ADIYAMAN civarında Rışvan Aşiretine baglı büyük kabileler:

1-Çelikan 2-taşikan 3-alikan 4-mamsur 5-mamurek 6-mestikan

7-mırıken 8-zırıken 9-parçiken 10-narmıken 11-güliken 12-balyan

13-daduken 14-atma 15-hıdırsol 16-dirican 17-recep 18-moliken

19-aluşlar 20-canbekler 21-kıran(poskıran) 22-kürne 23-kürecik

24-kureyşanlar 25-karer aşireti 26romiyan(rummi-urumi-romi)

27-bulam

RIŞVAN AŞİRETİ Orta Asyada Afganistan ile BELUCÜSTAN arasındaki bölgede yaşarken beş kardeş kabilelerin adları bunlardır:

1-Peştular(peştunlar) ( AFGANİSTandA ) kırmonci konuşuyorlar.

2-Beluculer(belicuiler) ( Afganistan ile İran arasında ) kırmonci konuşuyorlar.

3-Kirmanşahlar ( İran ile Pakistan arasında ) kırmonci konuşuyorlar.

4-Rışvanlar ( Anadoluya Getirilen kabile ) kırmonci konuşuyorlar.

5-Zazalar ( Zazalar kendilerini ARİSTOKRAT ( asil ) gördükleri için Kırmonci dğilde zazaca konuşmuşlar.Zazalar kavgayı sevmezlerdi. Fakat kardeş kabiller kendi arasında çok kavga etikleri için kardeş dili olan kırmonci yerine zaca konuşmuşlar.

RIŞVAN AŞİRETİ Oguzların kardeş kabilesi ve ordusu olmuşlardır. OGUZHAN Hindularla savaşırken zor duruma düşüyor. Rışvanlardan ve Peştulardan yardım istiyor. Oguzhanın Elçisi önce Peştulara gidiyor. Kendilerine önce gitmediğini duyan ( bizi adam yerine koymadı ) Rışvanlarla Peştular kavgaya tutuşuyorlar.

Oguzhan olay yerine geliyor kavgayı durduruyor. Her iki kabileyi savaşa götürüyor ve savaşı kazanıyor.yazan:DERVİŞ DUMAN

 

 


--------------------
İmza D.DUMAN
08.02.2010 22:38:52
        

Üye
admin
[Genel sorumlu]


Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 107
Giriş sayısı : 2442
Toplam P : 18
Üye bilgileri

Olgunluk                     
61%
Aktiflik
48%
Verimlilik
5%
Kan Grubu:
Bu konu 09.02.2010 12:06:33 tarihinde, admin tarafindan cevaplandi.
Sayın Derviş Bey kopyala yapıştır mantığıyla tarih yazılmaz vermiş olduğunuz bu bilgilerde yanlışlıklar vardır açmış olduğunuz diğer konuda belirttim ayrıca Sayın Ahmet Bozbay'ında yazdıklarını gözönüne almanızı rica eder saygılar sunarım...
--------------------
İmza
09.02.2010 12:06:33
        

Üye
DervisDuman
[Yeni Üye]


Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 4
Giriş sayısı : 7
Toplam P : 0
Üye bilgileri

Olgunluk                     
82%
Aktiflik
0%
Verimlilik
0%
Kan Grubu:
Bu konu 12.02.2010 23:14:52 tarihinde, DervisDuman tarafindan cevaplandi.

SEYİTUŞAĞI AİLELERİN SOYAĞACI TARİHİ

-İlk yerleşim yeri ‘’ESKİ KÖYDÜR.’’ O tarihlerde Seyituşağı ardıç ve meşe ormanları

ile kaplı yemyeşil bir alan olup burada geyik sürüleri,ayı domuz,kurt ve kartal sürüleri yaşıyormuş. Ancak bunlardan bazıları günümüze ulaşmışlardır.

-1--Köyün Yerli Kabilesi –HACİ MİRO ( ÇORLIK SILIK ) soyadları(a-Köroglu-(Şeyho)   (b-Kaya-(Aliseydi)(c-Karadag-(Şıh Ali) bu aile köyümüzün yerli ailesidir.

-2--( CAMBEKLER ) Pötürgenin Peraş Köyünden Cambay Aşiretinden    :HÜSEYİN’’PERAŞ’’ Eski köye geliyor.Şimdiki köyün oldugu yerde KENDİRLİ KABİLESİ yaşıyormuş.Bu kabile şimdi Barguzuda yaşıyor. HÜSEYİN’’PERAŞ’’ bu kabileden bir kızla evleniyor.DÖRT tane oglu oluyor.                                                                                         1-MIÇIK soyadları (a-Cambay (Hoto)b-Çelik(Gonco)c-Çetin(Vızo)     

 2-HÜSEYİN( Kekeçon )soyadları(a-Çiçek---b-Cambay----c-Esenyel)

 3-ABBAS(Avis)soyadları(a-Karakuş(dönerci Celal)b-Aslan-c-Cambay(Tantana Yusuf)

 4-GURRO soyadları (a-Yalçın (PipirimKöyünde)

(A)-HÜSEYİN’’PERAŞ’’(B)-MAHMUT’’(SiNiK) ile(C)-MAMO’’(ALUŞ) adında iki gardaşını köye getiriyor.

(B)--MAHMUT(SİNİK) soyadları (a-Şahin(Yakup)b-Yalçın(Feramuz)c-Cambay(Şevket)

d-Erol –e-Özdemir(Turan)(Çete Vahap)

(C)--MAMO(ALUŞ)soyadları (a-Akdag(Memetçe)-b-Cambay(Huto)-c-Karakuş(Şeyho)

d-Dogan(Kalender)

-3—HIDIRLAR şimdiki köye ilk göçen ailedir.HIDIR KABİLESİ Dersim Kureyşan Aşiretinden Hilan köyüne Hilandan’da köye gelip yerleşmişlerdir.

Soyadları(a-Boyraz(Geçioglu)-b-Taş(Hamza)-c-Yıldırım(Veli)

-4-OSIKLAR(Rışvan) Balyan aşiretinin Budalauşağı Köyünden gelmişlerdir.

Soyadları(a-Ertek(Aro)-b-Kaya(Şazi)-c-Haşhaş(Sofu)-d-Esentürk(Kürt Mehmet)

e-Ersan(bektaş)-f-Yıldız(Hasçocuk)

-5-KULLUKLAR.(Rışvan)Dıreyjan Şatır Oglu Aşiretinden köye gelmişlerdir.

Soyadları (a-Akdemir(Bayram)-b-Karatepe(Yusuf)

-6-HAMBAYLAR.Dersimden Kürneye Kürneden’de köye gelip yerleşmişler.

Soyadları ( a-Hambay )

-7-KUZUCULAR.Bingöl Kığı ilçesinin Sagyan Köyünden Karer Aşiretinden gelip köye yerleşmişlerdir.Soyadları   ( a-Kuzucu )

 -8-TALAZLAR.(Rışvan) Balyan Aşiretinden Cumhuriyet Örnek Köyünden gelmişlerdir.Soyadları ( a-Bozkurt )

-9-DUMANLAR(GAZİLER-RUMMİ-URUMİ-ORMAN-ROMİYAN)(Rışvan) Rummi Aşiretinden BULAM ÇALHAN’dan köye gelmişlerdir.Soyadları (a-DUMAN)                      b-(ÜSTÜNER)

Köyün bütün KABİLELERİ RIŞVAN AŞİRETİNİN kollarıdır.yazan:DERVİŞ DUMAN

 


--------------------
İmza D.DUMAN
12.02.2010 23:14:52
        

[1]
     

Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..
onbasioglu
İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..
onbasioglu
İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
Forumdaki 8 Kategoride 44 Forum var, Bu forumlara açılan 4262 Konuya 14047 Cevap yazıldı..
Üye :  Misafir : 4 Toplam : 4 Rekor :
Aktif Üyeler Aktif üye yok..
Genel Sorumlu - Yönetici - Forum Yöneticisi - Editör
Sitede aktif : 4
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. » seheryeli44 , 
» Bugün Giriş Yapan Üyeler : 0

Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 1,22 saniyede yorumlandı.