Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 24 Haziran 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Kullanıcı Adı : Şifre : Güvenlik :299688 Hatırla :

  Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA) Forum || Genel
   Uzmanlardan Grip Uyarısı -->Bu Konuyu Şu Anda(1) Kişi Okuyor

| Word belgesi olarak kaydet

Üye
demirsoy
[Genel Sorumlu]

Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 827
Giriş sayısı : 2381
Konu puanı : 0  Toplam P : 84
Konuya Puan ver
Üye bilgileri

Olgunluk                     
37%
Aktiflik
47%
Verimlilik
41%
Kan Grubu :
Bu konu 24.05.2009 09:42:02 tarihinde, demirsoy tarafindan açildi.

Ciddi sonuçlara yol açabilen gribin, halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı Bağlantı adresi Sadece üyeler içindir! karıştırıldığı, bazı vatandaşların soğuk algınlığını grip sanıp Bağlantı adresi Sadece üyeler içindir! tedavi uyguladığı bildirildi.

Erzurum Bağlantı adresi Sadece üyeler içindir! Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Dr. Mustafa Bulğan, "Halkımız çok sık olarak grip Bağlantı adresi Sadece üyeler içindir! soğuk algınlığını karıştırmaktadır. Oysa ikisi tamamen farklı hastalıklardır. Grip influenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan ani olarak 39 derece üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır. Daha sonra hastalık tablosuna boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma, gözlerin akması ve kanlanma gibi belirtiler eklenir ve bazı vakalarda da karın ağrısı, bulantı, Bağlantı adresi Sadece üyeler içindir! görülebilir. Ateşin 39 derecenin üzerinde olması, şiddetli kas ağrıları ve halsizlik nedeniyle hastalığı ayakta geçirmek olanaksızlaşmakta ve hastaları mutlaka 3-7 Bağlantı adresi Sadece üyeler içindir! yatağa mahkum etmektedir. Yaklaşık bir hafta içinde belirtiler kaybolmakta, ancak halsizlik belirtilerinin kaybolmasından sonra da devam etmekte, hatta iki hafta kadar sürebilmektedir. Özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp hastalığı, akciğer hastalığı, böbrek, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha Bağlantı adresi Sadece üyeler içindir! seyretmekte ve ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Grip özellikle çocuklarda ve yaşlılarda ikincil enfeksiyonlara zemin hazırlamakta ve orta kulak iltihabı, zatürree, beyin zarı ve beyin dokusu enfeksiyonları gibi komplikasyonlara neden olmaktadır. Bu kadar ciddi tablolara yol açabilen grip halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır" dedi.

Soğuk algınlığının ise ateş yükselmeden hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtilerle kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalık olduğunu ifade eden Dr. Mustafa Bulğan, "Soğuk algınlığının belirtileri ateştir, baş ağrısı nadir rastlanır. Grip olan hastalarda ise 38-39 dereceye kadar çıkar. Genel ağrı ve sızı az rastlanırken, griplilerde genellikle görülür. Yorgunluk griplilerde 2-3 hafta görülürken, soğuk algınlığı olanlarda çok hafif ve kısa
sürelidir. Soğuk algınlığı olan hastalarda tıkalı burun, hapşırma, boğaz ağrısı genellikle görülür, griplilerde ise bazen görülür. Griplilerde genellikle öksürük, soğuk algınlığında ise çok nadir görülür. Soğuk algınlığı komplikasyonları sinüzüt ve kulak ağrısı, gribin komplikasyonları bronşit, zatürreedir. Grip, Bağlantı adresi Sadece üyeler içindir! ve antiviral ilaçlarla tedavi yapılabilir. Soğuk algınlığında ise hiçbir şey yapılmaz. Grip belirtileri görülmeye başlandıktan sonraki ilk 48 Bağlantı adresi Sadece üyeler içindir! antiviral tedaviye başlanması ve belirtileri
gidermeye yönelik tedavi yapılması gerekir" diye konuştu.

"SOĞUK ALGINLIĞININ TEDAVİSİ"
Bulğan, soğuk algınlığı tedavisiyle ilgili olarak da şu bilgileri verdi:
"Soğuk algınlığında belirtiler giderilerek hasta rahatlatılır. Bazı ilaçlar birden fazla etken içermektedir. Bu Maddelerin ne olduklarını bilip, sadece ihtiyaç duyulan etken maddeleri içeren ilaçları kullanmak gerekir. Ateşi düşürmek ve ağrıyı azaltmak için antipiretik ve anajezikler yani ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılmaktadır. Hapşırık ve kaşıntı semptonlarını azaltmak için antihistaminikler kullanılmaktadır. Burun tıkanıklığının giderilmesi ve üst solunum yollarındaki konjesyonu (tıkanıklığı) azaltmak için de konjestanlar kullanılmalıdır."

Grip aşısına da değinen Dr. Mustafa Bulğan, "Grip aşısı ile vücudumuza grip virüsünün insan savunması tarafından tanınan, özellikle dış düzeyindeki ve çekirdek yapısındaki antijen olarak adlandırılan bazı  protein yapıdaki parçacıklarını vermekteyiz. Böylece, bu cansız parçacıklar savunma mekanizmalarımızı harekete geçirmekte ve virüse karşı savunma elemanları oluşarak aynı zamanda savunma hafızasına alınmaktadır. Sonrasında gerçek virüs ile karşılaşıldığında, çok hızlı bir şekilde virüs daha hücrelerimize ulaşmadan yok edilebilmektedir" şeklinde konuştu.

Bulğan, gereksiz antibiyotik kullanımının ek bir hastalığa neden olabileceği konusunda da vatandaşları uyardı.

Kaynak : İHA 


--------------------
İmza

 
24.05.2009 09:42:02
                                        

Reklam Botu


Üye
ibrhmkls
[Acemi Üye]


Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 37
Giriş sayısı : 47
Toplam P : 0
Üye bilgileri

Olgunluk                     
34%
Aktiflik
0%
Verimlilik
1%
Kan Grubu:
Bu konu 25.05.2009 12:01:07 tarihinde, ibrhmkls tarafindan cevaplandi.

Bilgi İçin Teşekkürler.


--------------------
İmza ibrhmkls
25.05.2009 12:01:07
        

[1]
     

Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..
onbasioglu
İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..
onbasioglu
İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
Forumdaki 8 Kategoride 44 Forum var, Bu forumlara açılan 4262 Konuya 14047 Cevap yazıldı..
Üye :  Misafir : 4 Toplam : 4 Rekor :
Aktif Üyeler Aktif üye yok..
Genel Sorumlu - Yönetici - Forum Yöneticisi - Editör
Sitede aktif : 4
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. » capanoglu , » maral , » sefa , » efe_4434 , » bodrum , 
» Bugün Giriş Yapan Üyeler : 0

Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 0,58 saniyede yorumlandı.