Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 19 Temmuz 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Kullanıcı Adı : Şifre : Güvenlik :970830 Hatırla :

  Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA) Forum || Genel
   YELKÖPRÜ KİTABESİ YERİNDE YOK -->Bu Konuyu Şu Anda(1) Kişi Okuyor

| Word belgesi olarak kaydet

Üye
musduran
[Abone Üye]

Üye Durumu
Üyelik Bilgileri Mesaj sayısı : 240
Giriş sayısı : 567
Konu puanı : 0  Toplam P : 40
Konuya Puan ver
Üye bilgileri

Olgunluk                     
88%
Aktiflik
11%
Verimlilik
12%
Kan Grubu :
Bu konu 25.07.2013 13:22:20 tarihinde, musduran tarafindan açildi.

YELKÖPRÜ KİTABESİ YERİNDE YOK

İlçemizin Yelköprü mevkinde derme kanalının kenarına 1852 yılında bir kaide üstünde mermer üzerine Arapça harfler ile yazılmış ,ilçemizin en eski kitabelerinden olan,tarihi bir değer taşıyan kitabe yerinde yok.

Bu kitabe su kanalının kenarına yapılan yol ve  köprü çalışması sırasında yetkililer tarafından geçici olarak mı kaldırıldı.Yoksa hırsızlar tarafından mı çalındı.

Yetkililerin ilçe halkına bu konuda bilgi vermesini istiyoruz.

Aşağıda yerel basından alınan Yelköprü kitabesi ve derme su kanalının yapımı ile ilgili bir yazıyı paylaşıyoruz.

***

İki Yıl Önce Yel Köprü Kitabesi’nin Müzeye Götürülmesi İstenmişti

Malatya'da tarihi kitabe ilgisizlik nedeniyle tarih hırsızlarına mağlup oldu.

Yeşilyurt ilçesi Yel Köprü mevkiinde Derme kanalı kenarında duran 1 metrekare civarında, üzerinde Arap harfleri yazılı olan kitabenin müzeye götürülmesi gerektiğini iki yıl önce söyleyen Malatya Barosu eski başkanlarından emekli avukat, araştırmacı yazar Mehmet Hayrettin Abacı, "Derme Suyu, Gündüzbey Kasabası Pınarbaşı'ndan çıkıyor. Çat Barajı'ndan gelen suyla da takviye edildikten sonra Malatya ve Battalgazi ilçesine kadar sulama suyunda kullanılıyor.

Bu suyun, hemşehrimiz olan tarihçi ve coğrafyacılar tarafından çok eskiden beri Malatya toprağını suladığı iddiasındalar. Halbuki bu su 150-200 yıl önce kanala alınarak Malatya'yı sular hale getirilmiştir. O zaman, burası yani Yeşilyurt Yel Köprü denilen semtte suyun bu tarafa geçirilmesine sıkıntı çıkmış. Tahta kalaslardan bir köprü yapılmak suretiyle, su bu tarafa aktarıldı. 1940'lı yıllarda beton köprü yapıldı. O köprünün yapımı ve suyun Malatya topraklarına akıtılmasıyla ilgili olarak yapılan işlemin tarihsel belgesi olarak bu kitabe yazılmış. Tahminime göre 1852 yılında bu su buradan geçirilmeye başlamış" dedi

Bu suyun Malatya'ya aktarılması hikayesini de anlatan Abacı, "1830'larda Anadolu'daki şehirler Avrupa'nın sanayi devrimi yapması ile bir sarsıntıya uğradı. Avrupa, sanayi devrimini yaparak üretimi makineleştirince ucuz imal eder hale geldi. O zaman Battalgazi'deki Malatya şehri, üretim ve ticaret merkezi idi. Tabiatıyla yerli üretim pahalı hale geldiğinden, Aspuzu denilen yörenin bağlarına göçtüler. Sular da yetersiz kalınca, Derme Suyu'nun da Malatya bağlarına akıtılması icap etti. O zaman bu Yel Köprü yapılarak Derme Suyu Malatya bağlarına akıtıldı" ifadelerini kullandı.

Derme Kanalı kenarındaki kitabenin müzeye götürülüp, uzmanlar tarafından incelenmesi gerektiğini söyleyen Abacı, "1852 yılında yapılan bu köprünün kitabesi tahrip edilmeden ve birileri çalmadan Derme Kanalı Yel Köprü mevkiinden alınarak müzeye götürülmelidir ve koruma altına alınmalıdır. Bu kitabenin koruma altına alınması, kentimizin kültürel ve ekonomik tarihi açısından önem taşımaktadır" şeklinde konuşmuştu.

Konu birkaç kez Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne iletilmesine rağmen Derme Kanalı kenarındaki kitabenin müzeye götürülmedi.

Kitabe ilgisizlik nedeniyle tarih hırsızlarına mağlup oldu. Kitabenin alt betonundan ayrılarak çalındığı görüldü.

Resimler Sadece üyeler içindir!

YELKÖPRÜ KİTABESİ

Resimler Sadece üyeler içindir!

YELKÖPRÜ KİTABESİNİN BUGÜNKÜ DURUMU.KİTABENİN YAZILI OLDUĞU MERMER YERİNDE YOK.ALT KAİDE DURUYOR.

Resimler Sadece üyeler içindir!www.heber3.com


--------------------
İmzamusduran... BİLgi ve SEvGİ PAylaşTIKça ÇOğaLIR...

 
25.07.2013 13:22:20
                                        

Reklam Botu


     

Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..
onbasioglu
İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..
onbasioglu
İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..
onbasioglu
Forumdaki 8 Kategoride 44 Forum var, Bu forumlara açılan 4262 Konuya 14047 Cevap yazıldı..
Üye :  Misafir : 2 Toplam : 2 Rekor :
Aktif Üyeler Aktif üye yok..
Genel Sorumlu - Yönetici - Forum Yöneticisi - Editör
Sitede aktif : 2
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. » kenansevinc , » seytandereli44 , » DEREBEYII , » ibrhmkls , » kanka44 , » drosman2000 , » cirnikti , 
» Bugün Giriş Yapan Üyeler : 0

Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 0,47 saniyede yorumlandı.