Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 18 Temmuz 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Menü
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : MalatyaHaber
Bugün : 0
Dün : 0
Onay bekleyen : 0
- Kayıtlı üye : 2034

Aktif Üyeler
 Aktif üye yok..
Sitede aktif
Üye : 0
Misafir : 3
Toplam : 3
Rekor : 71 kişi 21.05.2017 09:54:44

Site sayacı
Bugün Tekil : 17
Bugün Çoğul : 17
Bugün Toplam : 34

Dün Tekil : 61
Dün Çoğul : 61
Dün Toplam : 122

Genel Toplam : 7407004
Anket
Sitemizde Radyo Yayını Olmasından Memnunmusunuz?
Evet (79 %)
Hayır (20 %)
1265 - Katılım
( Sonuçlar )
Reklam
Hava Durumu
Malatya
“MİNİK ELLER KALEM TUTACAK
Bu yazara ait yazılar | Tüm yazarlar

Kutsi ve Malatya Korosu eğitime yeni bir pencere açtı...

“Minik eller kalem tutacak”

 

           Kutsi ile ilk tanışma fırsatımı henüz yeni yeni tanındığı yıllarda yakalamıştım. Ankara’nın en güzel semtlerinden biri olan ve tabiri caizse asil insanların uğrak yeri olan Bahçeli 7. Caddede bir cafede tanışmıştık. Bu günleri ve röportajı neredeyse hiç hayal etmemiştim. Kimlik adı Ahmet Kutsi Karadoğan ve Malatya Doğumlu olan Kutsi 1992 yılında kendi bestelerinden oluşan ufak bir albümle İstanbul'a gelmiş ancak bu dönemde prodüktörlerin dikkatini çekmeyi başaramamıştı. Başarısızlığı değil de temkinli çalışmayı düstur edinen ve çalışmalarına devam eden Kutsi, Erol Köse'nin keşfi ile 2000 yılında 26 gün gibi kısa bir sürede Aşk Payını Aldı adlı ilk albümünü çıkarmıştır. Kendini gösterdiği asıl albümü Sana Ne albümünü ise 2005 yılında çıkarmıştır. Bu dönemde başta Nalân, Berksan olmak üzere diğer sanatçılara verdiği besteler ve Petek Dinçöz ile yaptığı düetlerle de dikkat çekmiştir. Ve sayamayacağım daha birçok projeye kalıcı imzalar atarak bilinçli adımlarla yoluna devam eden Kutsi bu defa da Malatya Korosuyla büyüledi. Show TV ekranlarında  yayınlanan “Korolar Çarpışıyor”  yarışmasında  “Minik eller kalem tutsun” sloganıyla yola çıkan Kutsi Minik ellere kalem tutturmayı başardı. Peki, minik eller nasıl kalem tutacak, Malatya Korosu nasıl oluştu, bilmediğimiz yönleri nelerdir diyorsanız? Bu sorularınızın cevabı ve daha fazlası röportajda saklı…

 

 

               

 

 

 

Öncelikle Sizleri tanımakla başlayalım…

 

Hepimiz bir bütünü temsil ettiğimiz için kendimizi ayrı ayrı tanıtmanın pek anlamlı olacağını düşünmüyoruz. Bizler belirli bir amaç için bir araya gelen eğitimli, müzik tecrübesi olan, daha doğrusu bu işin üstesinden gelebilecek potansiyele sahip kişileriz. Bazılarımız çalışıyor, bazılarımız okuyor, bazılarımız çocuk, bazılarımız yetişkin, bazılarımız genç… Bunlar hiç bir şey ifade etmiyor bize göre. Bize anlamlı gelen tek olgu İlimize bir okul kazandırmaktı ve bunu da başardık.

 

Yüreğimizin yüceliğini ve maddi bir menfaat gözetmediğimizi bütün Türkiye gördü…

 

Peki, bu teklif sunulduğunda neler hissettiniz?

 

Orçun Akgün

 Aslında bu projeden haberdardık çünkü daha önce bilgi verilmişti. Fakat bu kadar geniş çaplı olacağını ve talebin yüksek olacağı tahmin etmemiştik. Kutsi okula gelmişti. Dekan yardımcıları bu konuyla ilgilenmem için beni çağırdılar. Kutsi projeden bahsetti ve bir teklifte bulundu. Aynı zamanda koronun Malatya’daki çalışmalarını üstlenmemi istedi.Arkadaşları bir araya getirmem  ve çalışmalarında yardımcı olmam,moral,motivasyon ve her türlü destekle ekibin yanında olmamı istedi.Bu teklifi tereddütsüz hiç düşünmeden kabul ettim çünkü Malatya Musiki Cemiyeti’nde  Koro Şefliği yaptığım için aslında çok fazla zorlanmadım.Malatya’yı temsil etmek çok güzel bir duygu. Aslen Hataylıyım ama 4 yıldır Malatya’da yaşıyorum bu nedenle kendimi Malatyalı gibi hissediyorum. Malatya’ya da güzel bir okul kazandırdığımız için ayrıca gurur ve mutluluk duyuyorum.

 

Malatya’yı temsil etmek ve buna Kutsi’nin öncülük etmesi nasıl bir duygu oluşturdu?

 

Malatya Halkı kendilerini en iyi şekilde temsil etti…

 

Bu yarışmaya başladığımızda bu kadar geniş çaplı ve herkesin ilgilenebileceği, bizimde çok fazla emek harcayacağımız bir yarışma olduğunu düşünmedik ama ilk hafta bu işin bilincine vardıktan sonra 7 hafta boyunca bütün ekip arkadaşlarımızla birlikte canla başla çalıştık. Gerek Malatya’da gerekse İstanbul’da bireysel ve gurup olarak çok fazla emek sarfettik. Sonucunda halkında desteğiyle birinci olduk. Dolayısıyla Malatya adına yarışmamız bizim için çok gurur verici bir duygu. Bizler aslında Malatya’yı temsil etmedik çünkü onlar kendilerini zaten en iyi şekilde kısa mesajlarla temsil ettiler. Bu nedenle gururlanması gereken kişiler Malatya halkıdır.

 

Yarışmayı ilk etapta pek önemsemedik…

 

Okulda ders esnasında Kutsi’nin geleceği ve bir yarışma için bilgi verilerek eleme yapılacağı söylendi. Bu yarışmayı ilk başta pek önemsemedik. Çünkü bir şey yapılamayacağını düşündük. Genelde Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği yarışacak sandık. Elemelerde kendi herkes kendi tarzında parçalar okudu ve seçildiler. Malatya’yı gururla temsil ettik ve okulu Malatya’ya kazandırdık.

 

Malatya başta olmak üzere bütün Türkiye’nin yakından takip ettiği “Korolar Çarpışıyor” yarışmasını hepimiz ekrandan biliyoruz. Fakat halkın ve bizlerin bilmediği neler yaşandı?

 

    Aslında hem Malatya’da hem de İstanbul’da çok yorucu ve yoğun bir tempo vardı. Kutsi hafta içi Malatya’ya geliyordu ve burada çalışmalarımızı yapıyorduk. Aynı zamanda baya bir uzun süren VTR çekimlerini yapıyorduk. Bunlar ekrandan kısacık anlar gibi görünüyor fakat çekimleri saatlerce sürüyordu ve gece yarıları eve  dönüyorduk..İstanbul çalışmaları için ise Pazar günü 13.00 uçağıyla gidiyorduk.daha iner inmez dinlenemeden çekimlerin yapıldığı stüdyoya giriyor ve orada ön hazırlıklarımız bittikten sonra.Metin Özülkü’nün stüdyosuna gidiyorduk.Orada o hafta okuyacağımız şarkıların kayıtları yapılıyordu ve  inanılmaz yorucu geçiyordu.Çünkü bir şarkı kaydı saatler sürüyordu.Ekranda 3 dakika söylediğimiz bir şarkının neredeyse 6 saatlik bir kayıt aşaması oluyordu.Tabi orda herkes uykusuz, herkes yorgun,herkes bir köşede uyuyor.Bir köşede yemek yiyenler,dinlenenler…vs,fakat daha sonra vaktimiz kalıyorsa koreografi çalışmalarımıza devam ediyorduk.Bazen otele sabah 5 de gidip 10 da tekrar çıktığımız oluyordu.7 koroydu ve bunların koreografisinin tamamlanması baya emek ve zaman istiyordu.Yani orada çok yoğun bir tempo vardı.Hatta arkadaşlar sandviçle gidip sandviçle geldik diye espriler yapıyorlardı.Çünkü yemek yemeye vaktimiz yoktu.Kostüm,saç,makyaj,genel provalar derken inanılmaz yoruluyorduk.Fakat sonuç istediğimiz gibi güzel olunca her şeyi ve bütün yorgunluğumuzu unuttuk.

 

 

Nasıl uyuyabiliriz bunu hesaplıyorduk…

 

İlk hafta gittiğimizde bu kadar yorucu olacağını tahmin etmemiştik. Kaldiki bizler iki buçuk günümüzü orda geçiriyoruz ve inanın uykumuzdan fedakârlık vermemizin haddi hesabı yoktu. Yani artık her boş zamanımızda uyku hesabını ve nasıl uyuyabiliriz bunu hesaplıyorduk. Nasıl uyusak da dinç olsak diye. Ayrıca Malatya’ya gelip de tekrar çekimlere devam ettiğimiz provalarımız gece yarılarına kadar sürüyordu. Biz zaten İstanbul’da sabah 6’lara kadar çekim yapıyorduk. Bu işin çok meşakkatli bir iş olduğunu fark ettik. Biz sadece sizin karşınızda şarkı söylediğimiz an mutlu oluyorduk çünkü bir hedefimiz vardı. “Malatya’ya okul kazandırmak.”Erkekler kayıttayken kızlar uyuyordu, kızlar kayıttayken erkekler uyuyordu. Tabiri caizse bizler orada arı gibi çalıştık.

 

KUTSİ ile birlikte çalışmanız nasıl bir etki oluşturdu?

 

Çalıştığımız sanatçının kutsi olması bizi ayrıca heyecanlandırdı ve onurlandırdı. Biz başka bir sanatçıda olsa yine aynı heyecanı taşırdık Fakat Kutsi’nin gerçekten çok özverili çalışması, bizlere değer vermesi çok önemli şeyler. Kutsi kendinden çok şey kattı. Bu anlamda Kutsi’ye sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

 

 

 

 

Peki, Kutsi’nin yerinde başka bir Malatyalı sanatçı olsaydı…

 

Bizim için Kutsi ile çalışmak bir ayrıcalıktı bu nedenle alternatif düşünmedik bile. Çünkü onun bu işte olan profesyonelliği ve bizi motive edişi, yüksek enerjili olması çok etkiliydi. Biz ondan çok büyük feyizler aldık ve çok şey öğrendik. Ayrıca bizim yarışmamız diğer pop star yarışmaları gibi bireysel bir yarışma değildi. Bizler orda gurup olarak bulunduk. Yani jüri sanatçının bireyselliğini değil gurubun bütünlüğünü değerlendiriyordu. Bu nedenle Kutsi ile bütün olduk ve tek tek hepimize emek verdi. Kutsi de uykusuz kaldı, O’nun da yemek yiyemediği anlar oldu fakat “of” bile demedi. Ona belki yük olduk. Pozitif enerjisini bilgi ve tecrübesini bizlerle paylaştığı için sonsuz teşekkür ediyoruz.

 

“Kocaman bir miras bıraktık”

 

Bizler kendimiz için değil minik yürekler için mücadele ettik. Kimse bireysel bir şey için gitmedi oraya. Kimsenin amacı kendini göstermek yada oradan pay biçerek albüm yapmak değildi. Tek amacımız Malatya’ya

 Bir eğitim kurumu kazandırmaktı. Biz gurup bütünlüğümüzü hiç bozmadık. Bizler bireysel ruh taşımadık çünkü hepimiz ne için mücadele ettiğimizin bilincindeydik. Biz küçücük bir koro topluluğuyduk fakat kocaman bir kitleye miras bıraktık.

 

 Samimiyetimiz kamera önünde de kamera arkasında da aynıydı. Hiç oynamadık. Çok kısa sürede bir araya toplanabiliyorduk. Bundan dolayı da kanal ekibi de bizlerden çok memnundu. Duruşumuzla, insanlara karşı tavrımız ve saygımızla Malatya’yı en iyi şekilde temsil ettik. Biz bu işten bir maddi beklentiye kapılmadık. Zaten çok büyük bir maneviyatı temsil ediyoruz neden maddi bir çıkar bekleyelim ki… Minik ellerin kalem tutması bizim için müthiş bir duyduydu. İllaki bir maddiyat aranacaksa bize bıraktığı anılar en büyük maddiyatımız oldu.

 

“Minik eller kalem tutsun”sloganıyla yürüdüğünüz yolda birinci seçildiniz? Peki, minik eller ne zaman kalem tutacak?

 

Bu konuda çok ayrıntılı bilgiye sahip değiliz fakat en kısa sürede yapılacağını tahmin ediyoruz. Yapılacak okulun adı Ahmet Kutsi Karadoğan İlköğretim Okulu olacak. Bizimde resimlerimiz ve isimlerimiz bir panoda toplanarak okula asılacak. Ne zaman yapılacağı ve nereye yapılacağı konusunda bilgimiz yok fakat insanlar bilirler ki her okulun bir özgeçmişi vardır. Önem arz eden her konu için bir okul ismi mutlaka vardır. Bizde önemi olan bir okulun özgeçmişi içerisinde bulunmanın onurunu ve gururunu yaşayacağız. Bildiğimiz tek şey resmi kurumlarla olan yazışmalar ve evrak takipleri bittiği an bir keşif çalışması yapılarak okulun en çok ihtiyaç olduğu ve eğitimin en iyi şekilde fayda sağlayacağı düşünülen bölgeye yapılacağıdır. Bu konuda hiçbir şüphemiz yok.

 

Birincilik sizlere ne kazandırdı. Nasıl tepkiler aldınız?

 

İnanılmaz tepkiler aldık. Birinci olduğumuz her hafta davul zurna ile karşılanıyorduk ve en önemlisi son hafta da davul zurna ile karşılandık. Eğitim kahramanları ilan edildik. İnsanlar bizleri nerede görürse görsün selam veriyor ve küçücük tebessümle dahi olsa onurlandırarak tebrik ediyorlar. Resim çektirmek isteyenler, imza almak isteyenler oluyor. Bunlar çok güzel duygular. Bizi onurlandıran ve yaptığımız işi “iyi ki yapmışız” dedirten davranışlar.

 

Maraton olumlu sonuçlandı ve bitti… Geriye kalanlar…

 

     Her şey çok güzeldi yarışma bittikten sonra çok üzüldük. Eski çekimlerimizi izleyemiyoruz..Bu kadar müthiş bir projenin kısa sürede bitmesi hepimizi üzdü.Yani bizler için mükemmel bir zaman dilimiydi.Bu anlamda özel kişiler olduğumuzu düşünüyoruz.Çünkü kimsenin yapamayacağı bir projeyi temsil ettik.Yapılması güç olan şeyler yaptık ve Malatya’ya kazandırdık.Ömrümüzce unutamayacağımız anılara sahip olduk.

Bireysel olarak okul yaptırmamız pek mümkün olamazdı

Fakat bizler ömür boyu yaşayacak bir miras bırakarak adımıza okul yaptırıyoruz. Bu ifade edilmesi çok güç bir duygudur.

Öncelikle Malatya Valisi ve 91.000 Dev Öğrenci Kampanyası Mimarı H.İbrahim Daşöz başta olmak üzere isimlerini sayamadığımız il merkezi ve ilçe yöneticilerimize, sivil toplum kuruluşlarına, Malatya Musiki Cemiyetine, yerel ve ulusal basınımıza,sizlere ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunarız. Biz değil Malatya halkı kazandı. Emeği geçen bütün ekip arkadaşlarımıza ve Kutsi’ye sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Minik eller çok yakında kalem tutacak.

                                                                                    

                                                                                                                                              Röportaj&Fotoğraf: By BOZDEMİR

                                                                                                                                   Net Medya Kurumsal İletişim ve Marka Danışmanı

 

NOT:Röportaj hiç bir yayın organında bulunmamaktır.Sadece ulusal bir gazetenin Pazar Ekinde yayınlandı.Hiç bir şekilde kullanılamaz ve yayın organlarına iktibas edilemez.Sadece Yeşilyurt'un Sesi Sitesine Özel bir yayındır.Aksi takdirde yasal soruşturmaya tabi tutulacaktır.

                                                                       


 Yazar : GENÇ BAKIŞ H.Y.B | Okunma : 1063 | Yorum ( 0 ) | Tarih: 05.08.2009 | Oy:  | Oy ver | Arkadaşına Gönder |

Üyelik
Kullanıcı Adı :
 
Şifre :
 
Güvenlik :
 283573
Güvenlik :
 
Hatırla :
 
   

» Yeni Kayıt !
» Şifremi Unuttum !
Bilgi
Merhabalar. Web sayfamıza hoş geldiniz. YEŞİLYURT İlçemiz Malatya İli merkezine 9 Km. uzaklıkta adı gibi yeşil ve bir o kadar da güzel bir ilçedir. İlçemiz özellikle DALBASTI kirazıyla, bunun yanında yine çeşit çeşit meyveleri, birbirinden güzel mesire yerleri, Malatya nın en modern sosyal - spor tesisleri ve çay bahçeleriyle ünlüdür. Tarihi ve günümüz mimari yapılarıda Yeşilyurt a ayrı bir hava katmaktadır. İlçemiz Malatya merkeze en yakın ilçedir. Bu nedenle özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde Malatya merkez ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Yaz mevsiminde yolunuz Malatya dan geçerse mutlaka ilçemize uğrayıp DALBASTI KİRAZIMIZIN tadına bakın. İnanın Pişman olmayacaksınız... İlçemize gelirken sakın fotoğraf makinalarınızı yanınıza almayı unutmayın.
Köşe Yazıları

Tülin GENÇ

KISA ZAMAN İÇERSİNDE YAŞANAN MUTLULUKLAR

Fatih GÜRCÜ

BİZİ KİMLER YETİŞTİRDİ?

GENÇ BAKIŞ H.Y.B

"ÖĞRETMEN YÜREKTİR"
Saat
Takvim
« Haz Temmuz
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Döviz Kuru
Alış
1 EUR : 4.2917 YTL
1 USD : 4.8365 YTL
Satış
1 EUR : 4.3202 YTL
1 USD : 4.8452 YTL
Son Dakika
Google'da Ara
..Buraya Yaz..
Kuşadası Escort
Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 0,25 saniyede yorumlandı.