Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 18 Temmuz 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Menü
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : MalatyaHaber
Bugün : 0
Dün : 0
Onay bekleyen : 0
- Kayıtlı üye : 2034

Aktif Üyeler
 Aktif üye yok..
Sitede aktif
Üye : 0
Misafir : 2
Toplam : 2
Rekor : 71 kişi 21.05.2017 09:54:44

Site sayacı
Bugün Tekil : 17
Bugün Çoğul : 17
Bugün Toplam : 34

Dün Tekil : 61
Dün Çoğul : 61
Dün Toplam : 122

Genel Toplam : 7407004
Anket
Sitemizde Radyo Yayını Olmasından Memnunmusunuz?
Evet (79 %)
Hayır (20 %)
1265 - Katılım
( Sonuçlar )
Reklam
Hava Durumu
Malatya
MUTLU OLMAK İNSANA ÇOK MU?
Bu yazara ait yazılar | Tüm yazarlar

 

 

    “Hakkıyla ve Gönülden sevmek kazandırıyor”

 

      Daha önce “Adı Sümeyye,kalemi gözyaşı” başlığıyla yer verdiğim,tutkusu yazmak değil,yazdıklarını büyük kitlelere ulaştırmak,insanlara bir nebze olsun faydalı bilgilerini aktarmak olan genç kardeşim Sümeyye’nin kaleminden bir yazıyı daha paylaşmak istiyorum sizinle….Sevginin boyutu mu önemli acaba nasıl sevdiğin ve nereye ulaştırdığımı…!

 

“ Sevgi insanligin ortak duygusu… asksa kisiye özel bir tutkudur.”

       Sevginin siniri kainattir… askin siniri, asik olanla mahduttur. Yunus Emre sevgi insanidir, kainati sevmistir… kainati Yarataniyla birlikte sevmis ve gönül vermistir. Mecnun’sa Leyla’ya asiktir, ondan baskasini görmez… bilmez… düsünemez… sinir Leyla’dir. Leyla’ya, onu Yarataniyla birlikte asik olmaksa, askin baska bir boyutudur… Mecnun’u Leyla’dan alir Allah’a götürür.

        Sevgi insani hayata… hayati insana götürür… Çünkü sevgi, duygusal bir gönül bagi oldugu kadar, güven uyandiran, koruyucu ve yasatici bir yayilistir. Eger insan hayati sevgiyle ve severek yasamaya baslarsa, insan gerçek temsilin mümessili olur, yani hilafeti hayata tasir ve yasamaya çalisir. Belki de yaratilisin sirri burada gizlidir. Temsile dayali sevmek ve sevilmek bu sirri açiga çikarir…“Birbirinizi sevmedikçe iman etmis sayilmazsiniz! Iman etmedikçe Cennete giremezsiniz.” O mübarek agizdan çikan bu söz bu anlama vurgu yapmiyor mu? Bilinmeyen yasanmaz… eger bir sey yasanmiyorsa hayata ve insan ne katkisi olabilir ki: “Hiç bilenle, bilmeyen bir olur mu?” Yüce Allah(c.c.) soru formatindaki bu ayetle su gerçegi açiklamiyor mu?

      “ Sevecekseniz, bilerek sevin… yasayacaksaniz severek yasayin!”

       Askin da eylemsel halleri vardir… ya insani insana… yada insani Allah’a götürür… tabi insan askta özgürlesmeyi bilirse. Bu nasil olur; askta yalan, riya, hirs, tamah, çikar ve menfaat yoktur. Insan askla dünyevilesmekten kurtulur ve özgürlesebilir… buda Allah’a yakinlasmaktir.  Eger ask, o içten tutku ve baglilik olmaktan çikar ve insani, asik oldugu varlikta tutuklarsa, insani kendi özünden koparir… insani o tek bilinmez kör noktaya mahkum eder… buda insan hayatina sadece aci ve elem getirir. Askin bilinç ve irade disina kayma ihtimali her zaman vardir ve olmustur. Bu yüzden sevgi tavsiye edilir… “Allah seviniz dedi.” Bu yüzden ask özenilen mitolojik bir tutku olarak kalmalidir… ve hep kalmistir.

      “Seni sevgisinden YARATAN,
senin dışında olan her şeyi de sevgisinden yarattığını unutma.
Yarattığını sevdiğin kadar ALLAH'ı sevmiş olursun.”

 

Genç kardeşimin kaleminden;”Mutlu olmak insana çok mu?”                        

 

 

                                     "MUTLU OLMAK İNSANA ÇOK MU?"

 

      İnsan sosyal bir varlıktır.Toplumun içinde varolmuş toplumla birlikte yaşamıştır.Çünkü

Rabbimiz bizi bir tek ümmet kılmış ve kullarının bir arada yaşaması düzeni üzerine evreni oturtmuştur. İnsanoğlu aklıyla yerin metrelerce yükseğine çıkabilir veya metrelerce altına girebilir.Rabbinin kendine verdiği ilmi kullanabilir veya öğrettiği kelimelerle büyük buluşlar bulabilir.Denizin altında milyonlarca şey keşfedebilir veya Rabbimizin bize zikrinde bahsettiği sırlar bulabilir.İnsan küçük bedeni ile bu kadar büyük işlere imzasını atması tabi ki akıl alıcı bir olay değildir.Ama daha da şaşırtıcı olanı bu kadar nimete rağmen birlikte var edildiği insanlara yüz çevirmesi ve bu koca evrende sadece kendisinin yaşadığı zannetmesidir.Bu kadar buluşun altında yatan temel neden İnsan hayatını kolaylaştırmak ve mutluluğunu sağlamaktır. Beraber yaşayan insan oğlunu mutluluğunun en temel sebebi sevmek ve sevilmektir,yapması gereken şey ise aynı dünyada yaşadığı insanların gönlünü fethetmektedir. İnsanlar güruh şeklinde yaşadıklarından dolayı yaşam tarzları genellikle birbirine benzerdir.Örneğin;kocaman bir toplum içindeki birkaç insan aralarında komşuluk  yada silah-ı rahim bağlarına keserse çevresinde ki insanları da buna özendirmiş ve böyle bir  geleneği başlatmış olular.Bu şekilde yavaş yavaş bu güzel bağlar kopmaya hatta bitmeye yüz tutar yada daha iyimser olursak bitmeye yüz tutmuş bu bağları birkaç insan bir araya gelip kuvvetlendirebilir ve onlarda yeni bir gelenek başlatmış olurlar.Kocaman bir çoğunluğu içinde bu kadar küçük bir grup bazı şeyleri başarıp ilerletebiliyorsa bizim bu olayda bir ders çıkarmamız gerekir.Aslında farkında olmadan biz sürekli aynı hatalara düşer ve birilerinin başlattıkları kötü geleneklerde kadifiye eleman olarak çalışmaya başlarız işte olayın tam bu kısmında araya Rabbimizin yüce kelamı ve sünnetullah icabet ederek bizi aydınlatır ve yol gösterir.Nasıl mı? İnsanları hep hoş görmek ve sevmek gerekir.çünkü birbirimizi sevmedikçe imam etmiş olmayız ve imam etmedikçe cennete ulaşamayız. Bu yüzden iyi kötü demeden yada birbirimizin kusurunu görmeden sevmeli ve kenetlenmeliyiz.Şüphesiz ki biz başkalarının bir ayıbını örtersek Rabbimiz’de kıyamet gününde bizim ayıplarımızı örter.Aslında bu müjde bile hayatımıza bir yön ve ahenk vermeye yeter.Çünkü Rabbimiz kesinlikle doğru söylemiştir ve yapaçam diyorsa kesinlikle yapar.Madem ki Rabbimiz bizim kusurlarımızı örtüyorsa biz neden başkalarının kusurlarını görmezlikten gelmeyelim ki? İşte bu hoş görünün en dip noktasıdır.Başlarda da bahsettiğimiz gibi eğer ki biz böyle bir gelenek başlatır ve devam ettirirsek toplumda bize bakacaktır ve çevresiyle arası düzelecektir.İşin bu kısmında da devreye bencillikler ve ben duygusu girer.

”Ben onun kusurunu örtüm ama o benimkini alelen açığa vurdu.”diye eski alışkanlığımıza tekrar dönersek olmaz.Biz kötülüğe iyilikle karşılık verirsek kara geçmiş oluruz ve yaptığımız iş netlik kazanmış olur.Biz insanlar toplum içinde veya toplum dışında nerede olursak olalım hiçbir zaman yalnız değilizdir.Yanımızda görünen veya görünmeyen yüzlerce varlık vardır işte tüm bunları gözeterek ve önümüze en doğru kaynakları alarak yaşarsak dünya ve ahiretde mesut ve bahtiyar olanlardan oluruz.Bu yüzden kaynaklarımızı iyi seçmeli ve doğru yapı taşları üzerinde uygulamalıyız.Rabbimiz bizim mutlu olmamızı ister.Mutluluğun adresini de bizim aramızdan seçip Kur`an ve hikmeti indirdiği Resulünde göstermiştir.

“Ben size mutlu olmanız için iki şey bırakıyorum.Allah`ın kelamı ve Resulün sünneti “diyen habibullah ne kadar güzel söylemiş…

 

                                                                                                                            Sümeyye Oyan

                                                                                                                     Malatya Anadolu İHL


 Yazar : GENÇ BAKIŞ H.Y.B | Okunma : 726 | Yorum ( 0 ) | Tarih: 27.09.2010 | Oy:  | Oy ver | Arkadaşına Gönder |

Üyelik
Kullanıcı Adı :
 
Şifre :
 
Güvenlik :
 762333
Güvenlik :
 
Hatırla :
 
   

» Yeni Kayıt !
» Şifremi Unuttum !
Bilgi
Merhabalar. Web sayfamıza hoş geldiniz. YEŞİLYURT İlçemiz Malatya İli merkezine 9 Km. uzaklıkta adı gibi yeşil ve bir o kadar da güzel bir ilçedir. İlçemiz özellikle DALBASTI kirazıyla, bunun yanında yine çeşit çeşit meyveleri, birbirinden güzel mesire yerleri, Malatya nın en modern sosyal - spor tesisleri ve çay bahçeleriyle ünlüdür. Tarihi ve günümüz mimari yapılarıda Yeşilyurt a ayrı bir hava katmaktadır. İlçemiz Malatya merkeze en yakın ilçedir. Bu nedenle özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde Malatya merkez ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Yaz mevsiminde yolunuz Malatya dan geçerse mutlaka ilçemize uğrayıp DALBASTI KİRAZIMIZIN tadına bakın. İnanın Pişman olmayacaksınız... İlçemize gelirken sakın fotoğraf makinalarınızı yanınıza almayı unutmayın.
Köşe Yazıları

Tülin GENÇ

KISA ZAMAN İÇERSİNDE YAŞANAN MUTLULUKLAR

Fatih GÜRCÜ

BİZİ KİMLER YETİŞTİRDİ?

GENÇ BAKIŞ H.Y.B

"ÖĞRETMEN YÜREKTİR"
Saat
Takvim
« Haz Temmuz
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Döviz Kuru
Alış
1 EUR : 4.2917 YTL
1 USD : 4.8365 YTL
Satış
1 EUR : 4.3202 YTL
1 USD : 4.8452 YTL
Son Dakika
Google'da Ara
..Buraya Yaz..
Kuşadası Escort
Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 0,28 saniyede yorumlandı.