Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 22 Temmuz 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Menü
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : MalatyaHaber
Bugün : 0
Dün : 0
Onay bekleyen : 0
- Kayıtlı üye : 2034

Aktif Üyeler
 Aktif üye yok..
Sitede aktif
Üye : 0
Misafir : 4
Toplam : 4
Rekor : 71 kişi 21.05.2017 09:54:44

Site sayacı
Bugün Tekil : 43
Bugün Çoğul : 43
Bugün Toplam : 86

Dün Tekil : 92
Dün Çoğul : 92
Dün Toplam : 184

Genel Toplam : 7407620
Anket
Sitemizde Radyo Yayını Olmasından Memnunmusunuz?
Evet (79 %)
Hayır (20 %)
1265 - Katılım
( Sonuçlar )
Reklam
Hava Durumu
Malatya
Gitti OKS, geldi SBS
Bu yazara ait yazılar | Tüm yazarlar

Gitti OKS, geldi SBS

 Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, düzenlediği basın toplantısında, OKS yerine tam olarak 2008-2009 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulacak olan “Ortaöğretim Geçiş Modeli” hakkında bilgi verdi.

Yeni müfredatın eğitim sürecini bütünüyle esas alan bir ölçme ve değerlendirme sistemi getirdiği için OKS’nin bu şekliyle devamının mümkün olmadığına işaret eden Çelik, bu yıl OKS’nin yapılacağını, ancak sınavda önceki uygulamalardan farklı olarak ilköğretim başarı puanının dikkate alınacağını bildirdi. Çelik, ayrıca bu yıl öğrencilerin OKS’nin ardından bir kereye mahsus 20 okul tercihinde bulunabileceklerini, öğrenci ve velilerin okulların ilgili servislerine başvuracaklarını söyledi.

2008’DE YENİ SİSTEM

Çelik’in verdiği bilgiye göre, 2007-2008 eğitim ve öğretim yılında da OKS uygulanacak. OKS puanlarına ilköğretim diploma notu yüzde 20 oranında etki edecek. 2007-2008 eğitim öğretim yılının sonunda 6. ve 7. sınıflar yeni modelde öngörülen “Seviye Belirleme Sınavı”na (SBS) tabi tutulacaklar. 2008-2009 eğitim-öğretim yılı sonunda ise 6., 7. ve 8. sınıflarda SBS uygulanacak ve öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmeleri tamamen yeni modele göre gerçekleştirilecek. Çelik, orta öğretime girişte dershane ve sadece test çözme merkezli yöntemin değiştirileceğini belirterek, “Biz OKS’yi kaldıracağız derken hiç bir ölçme ve değerlendirme yöntemi kullanmayacağımızı söylemedik” dedi.

OKS STRES YAPIYORDU

Öğrencilerin OKS’ye yalnızca bir kez girme hakkının olduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti: “OKS, öğrencilerin sadece ortaöğretime girişini tayin eden bir sınav olmaktan çıkmış, yükseköğretime geçişte de adeta bir ilk basamak olma niteliği taşımaktadır. Bu nedenle öğrencilerin üstünde çok büyük bir stres yaratmaktadır.” OKS’de hiperaktif öğrencilere ek süre uygulamasına yönelik bazı haberlere işaret eden Çelik, OKS’de ve getirilecek olan yeni sistemde hiperaktif öğrencilere farklı bir uygulama olmayacağını söyledi.

Yeni sistem nasıl işleyecek

·          6.,7. ve 8. sınıflarda ‘Seviye Belirleme Sınavları’ (SBS) yapılacak. Bu sınavlar yüzde 70 oranında etkileyecek ve 3 yılın ortalaması alınacak.

·          Daha sonra Yılsonu Başarı Puanı (YBS) devreye girecek. Bu da yüzde 25 etkileyecek.

·          Ayrıca yüzde 5 oranında etki edecek Yöneltme ve Davranış Puanı (YDP) verilecek.

·          YDP, ders veren öğretmenlerin notlarının ortalamaları alınarak belirlenecek.

·          Bu puan belirlenirken, öğrencinin okuldaki sosyal, kültürel faaliyetlere katkısı, arkadaşları ile uyumu dikkate alınacak.

İstismarı ifşa ederiz

Çelik, yıl sonu başarı puanının “istismar” edilmesini önlemeye yönelik genelgeyi 81 ilin valisine gönderdiklerini kaydetti. Çelik, bunu tespit ettiklerinde yapan okulları ifşa edeceklerini, öğretmen ve yöneticilerle ilgili yasal işlem başlatacaklarını bildirdi.

Adım adım yerleştirme

Çelik’in verdiği bilgiye göre, yeni sistemde okullara yerleştirme ise şöyle gerçekleştirilecek:

  • Her eğitim ve öğretim yılının sonunda her bir sınıf için elde edilen Genel Ortaöğretim Yerleştirme
  • Puanlarının (G-OYP) toplanmasıyla bulunan G-OYP ilan edildikten sonra öğrenciler, kontenjanlara göre tercih yapacak.

  • Milli Eğitim Bakanlığı’nca her yıl okulların kontenjanları tespit edilecek.

  • Bütün ortaöğretim kurumlarına, G-OYP sonuçlarına göre yerleştirme yapılacak. Ancak Fen,
  • Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler ve Öğretmen Liseleri; öğrencilerin SBS ve YBP toplamının, genel ve özel alan bağlamında Bakanlıkça belirlenen baraj düzeyini geçmiş olmaları şartıyla tercih edilebilecek.
    Öğrenciler, almış oldukları G-OYP ve yapmış oldukları tercihlere göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi sistemle yerleştirilecek.

  • Özel yetenek gerektiren liselere (Spor ve Güzel Sanatlar Liseleri) öğrenci alımı mevcut sistemdeki şekliyle devam edecek.

  • Yeni sistemde yöneltme puanı kullanılmaktadır, özellikle mesleki teknik eğitime öğrenci yerleştirmede yöneltme puanı mesleki yöneltme puanı olarak, genel liselere yerleştirmede genel yöneltme puanı kullanılacak.

İNTERNET YOLUYLA GÖRÜŞLER ALINACAK

Yenİ sistemle ilgili ayrıntıların bakanlığın internet sitesinde 10 Nisana kadar yer alacağını, bütün görüş ve önerilerin elektronik posta, faks ya da posta aracılığı ile iletilebileceğini kaydeden Çelik, mantıklı, ayakları yere basan öneriler gelmesi durumunda bunu değerlendirerek nihai kararı vereceklerini kaydetti. Çelik, önerilerin “oksgorus @meb.gov.tr.” e-posta adresine gönderilebileceğini bildirdi. Çelik ayrıca, SBS’de sorulacak sorular için de Türkiye’deki bütün öğretmenlerin potansiyelinden yararlanmak istediklerini ve soru bankaları oluşturulacağını kaydetti.

Eğilime göre puan verilecek

YerleŞtİrmede ne tür puanlara dikkat edileceği sorusuna Çelik, “Fen Lisesi’ne girmek isteyen öğrencinin özellikle yıl sonu başarı puanına baktığımız zaman bu öğrencinin fen ve matematik derslerinde daha başarılı olması beklenir, bunu arayacağız. Sosyal bilimler lisesine girecek olan öğrencinin daha çok Sosyal ve Türkçe dersleri esas alınacak. Böylelikle öğrencilerimizi hakim zeka türlerine göre yönlendirmiş olacağız” dedi.

Öğrenciler okul yerine dershaneyi tercih ediyor

İlköğretimin öğrenciye temel hayat bilgilerini vererek, bir üst öğretim kurumuna hazırlamayı amaçladığını anlatan Çelik, öğrencilerin OKS nedeniyle sadece test çözmeye yönlendirildiğini, sınavda soru gelmediği gerekçesiyle sanat, bilgisayar, beden eğitimi, resim gibi derslere ilgisiz kaldığına işaret etti. Çelik, sadece test çözmeye yönelen öğrencinin kendisini ifade etme kabiliyetinin törpülendiğini vurgulayarak, “Öğrenci test olarak bütün Türkçe soruları sıfır hata ile çözüyor. Ama 10 kişi huzuruna çıkıp beş cümleyi doğru bir şekilde sıralayamıyor. Böyle bir eğitim sistemi olabilir mi?’’ diye sordu. OKS nedeniyle öğrencinin okula, okuldaki derse ve müfredata, öğretmenine bağlanmak yerine bir an önce okuldan ayrılarak dershaneye gitmeyi tercih ettiğini kaydeden Çelik, bütün bu gerekçelerle OKS’nin kaldırılmasına karar verildiğini bildirdi.

BÜTÜN DERSLER ÖNEMLİ

Çelik, yöneltilen bir soru üzerine resim, beden eğitimi gibi dersler yüzde 30’luk yıl sonu başarı puanının içinde yer alacağı için kimsenin o dersleri görmezden gelemeyeceğine dikkati çekerek, sınavda yabancı dil sorularının Türkçe kadar ağırlıkta olmasa da önemli ağırlıkta olacağını kaydetti.


 Yazar : Tülin GENÇ | Okunma : 682 | Yorum ( 0 ) | Tarih: 07.06.2008 | Oy:  | Oy ver | Arkadaşına Gönder |

Üyelik
Kullanıcı Adı :
 
Şifre :
 
Güvenlik :
 832157
Güvenlik :
 
Hatırla :
 
   

» Yeni Kayıt !
» Şifremi Unuttum !
Bilgi
Merhabalar. Web sayfamıza hoş geldiniz. YEŞİLYURT İlçemiz Malatya İli merkezine 9 Km. uzaklıkta adı gibi yeşil ve bir o kadar da güzel bir ilçedir. İlçemiz özellikle DALBASTI kirazıyla, bunun yanında yine çeşit çeşit meyveleri, birbirinden güzel mesire yerleri, Malatya nın en modern sosyal - spor tesisleri ve çay bahçeleriyle ünlüdür. Tarihi ve günümüz mimari yapılarıda Yeşilyurt a ayrı bir hava katmaktadır. İlçemiz Malatya merkeze en yakın ilçedir. Bu nedenle özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde Malatya merkez ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Yaz mevsiminde yolunuz Malatya dan geçerse mutlaka ilçemize uğrayıp DALBASTI KİRAZIMIZIN tadına bakın. İnanın Pişman olmayacaksınız... İlçemize gelirken sakın fotoğraf makinalarınızı yanınıza almayı unutmayın.
Köşe Yazıları

Tülin GENÇ

KISA ZAMAN İÇERSİNDE YAŞANAN MUTLULUKLAR

Fatih GÜRCÜ

BİZİ KİMLER YETİŞTİRDİ?

GENÇ BAKIŞ H.Y.B

"ÖĞRETMEN YÜREKTİR"
Saat
Takvim
« Haz Temmuz
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Döviz Kuru
Alış
1 EUR : 4.2606 YTL
1 USD : 4.8000 YTL
Satış
1 EUR : 4.2888 YTL
1 USD : 4.8086 YTL
Son Dakika
Google'da Ara
..Buraya Yaz..
Kuşadası Escort
Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 0,27 saniyede yorumlandı.