Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 18 Temmuz 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Menü
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : MalatyaHaber
Bugün : 0
Dün : 0
Onay bekleyen : 0
- Kayıtlı üye : 2034

Aktif Üyeler
 Aktif üye yok..
Sitede aktif
Üye : 0
Misafir : 4
Toplam : 4
Rekor : 71 kişi 21.05.2017 09:54:44

Site sayacı
Bugün Tekil : 17
Bugün Çoğul : 17
Bugün Toplam : 34

Dün Tekil : 61
Dün Çoğul : 61
Dün Toplam : 122

Genel Toplam : 7407004
Anket
Sitemizde Radyo Yayını Olmasından Memnunmusunuz?
Evet (79 %)
Hayır (20 %)
1265 - Katılım
( Sonuçlar )
Reklam
Hava Durumu
Malatya
BAŞARI ENGEL DİNLEMİYOR...!
Bu yazara ait yazılar | Tüm yazarlar
Kanal D Dobra Dobra Programına konuk olan İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, konuklara ve izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.İzlerken çok etkilendiğim için sizlerle paylaşmak istedim.Özellikle;"Sağlam olup ülkemin herhangi bir yerinde terör estireceksem,canlı bomba olup yürekler yakacaksam bütün uzuvlarımı kaybetmeyi tercih ederim"sözleri yüreklere dokundu.Peki sizce kim engelli?İmkanlarını zorlayarak bir yerlere gelen,Milletine hayırlı olmaya çalışanlar mı?Yoksa imkanları ve konumları uygunken değerlendiremeyip,mücadeleden kaçanlar mı?Onu bunu bilmem ama unutmamalıyızki her sağlıklı birey yarının engellisi durumuna gelebilir.Bu nedenle onları dışlamaktansa onlarla iç içe yaşamayı,şevkatle yaklaşmayı bilmeliyiz...

 

    1966 yılında Konya’nın Doğanhisar ilçesi, Başköy kasabasında doğdu. 11 yaşında, 23 Nisan akşamı başlayan bir hastalıkla, menenjit sonrası gözlerini kaybetti. Bu sebepten dolayı eğitimine 5 yıl ara vermek mecburiyetinde kaldı. 5 yıllık süreçte herhangi bir şeyle uğraşmayan, hayalleri olmayan Lokman Ayva, amcasının tavsiyesiyle radyo dinlemeye başlar. Ankara Radyosu’nu dinlediği bir gün körler için ‘‘kabartma okuma yazma kursu’’ olduğunu öğrenir ve nasıl faydalanacağı hususunda radyoya bir yazı yazar. Cevabı yine radyoda duyar. 1982 yılında Ankara Körler Ortaokulu'nun kursundadır. İlk gün kursun yatılı olmasından şikayet eden arkadaşlarına hayretle bakar, o evden, kendi deyimiyle F tipi cezaevinden kurtulduğu için çok mutludur. Okula gelene kadar babası, Lokman Ayva’nın bir şeyler yapabileceğine pek inanmaz. Babası, Körler Ortaokulunun kör müdür yardımcısını ve bir İngilizce öğretmenini görünce oğlunun da İngilizce öğretmeni olmasını gönülden arzu eder ve bundan böyle daha büyük bir şevkle çocuğunu okutur. 1985 yılında kursu birincilikle bitiren Ayva ortaokula alınır.

Lokman Ayva’nın babası bir devlet kurumunda odacılık yaparken, oğlunu başkalarından hep saklar. Böyle bir psikolojide yetişen Ayva, yabancı kişilerle konuşurken hep kekeler. Lokman Ayva, Körler ortaokulunda özgüvenini iyice geliştirir. Öğretmenlerin kendi hayatlarından bahsetmeleri, onu derinden etkiler. Bir gün rehberlik servisine gittiğinde, heyecandan yine kekeler. Rehber öğretmenleri, bunun üzerine “madem zorlanıyorsun o hâlde bu problemin üstüne üstüne gidelim” derler. Bunun üzerine tiyatroda çalışır ve hocalarının manevî desteğini alır. Olumsuz psikolojisini yıkar ve kör olduktan sonra hiç tatmadığı başarma duygusunu orada tatmaya başlar. Lokman Ayva, okul yıllarını hatırladığında bir başarı öyküsünü hiç unutamaz: “Orta birde fen bilgisinde 10 kişi 2 aldı, bir ben 5 aldım. Öğretmenimiz, herkese çay ısmarladı ve Lokman’ın çayı 2 şekerli olsun dedi. Bu benim gerçekten çok hoşuma gitmişti. Bu duygular, benim okulu birincilikle bitirmeme sebep olmuştur”.
Lokman Ayva, geliştirdiği bu özgüvenle çok azimli çalışır. 1985-1987 yılları arasında Konya Gazi Lisesi'nde sürdürdüğü lise hayatını, 1987-1988 döneminde Ankara Bahçelievler Cumhuriyet Lisesi’nde tamamlar. 1988-1993 döneminde Boğaziçi Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra, 1993-96 yılları arasında da Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Bölümü'nde Yüksek Lisansını yapar.

Yurt İçi Sosyal Faaliyetleri

Lokman Ayva, üniversite eğitimi ile birlikte çeşitli şekillerde iş hayatını da sürdürür. Ancak, kendisi örgütlü kör hareketinin içerisinde yönetici konumlarda bulunmak ve özürlülerin sosyal sorunlarıyla ilgilenmekle ün yapar. “Karanlıktan Aydınlığa Adım” Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği ve Başyazarlığı, radyo-program yapımcılığı ve bilgisayar öğretmenliği yapar, özel olarak İngilizce ders verir. 1994 yılında, Türkiye’de ilk kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan, Özürlüler Koordinasyon Merkezi’nin kurucu başkanlığını yapar ve bu görevi 1995 yılı sonuna kadar sürdürür. 1996-2000 yılları arasında MEB Sarıyer Şükran Ülgezen Anadolu Meslek Lisesinde İngilizce Öğretmenliği yapar. 2001 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Merkezi Yöneticiliğine getirilir. Sıkıntı içerisinde yaşayan özürlü insanlarımızın yaşadığı problemleri en aza indirgemek isteyen ve onlara müreffeh bir hayat sunma yönünde çaba sarf eden Lokman Ayva, başkanlığını yaptığı Beyaz Ay Derneği bünyesinde engelli insanlarımızın sahip oldukları engelli psikolojilerini yıkarak, normal bir insan gibi hayata adaptasyonları noktasında yoğun çalışmalar sarf etmektedir. Türkiye'nin ilk körler için bilgisayar laboratuvarı ve Özürlüler Kampı, üniversiteye hazırlık için kaset-dergiler, Bilgi Bankası, sesli trafik ışıkları vs. onun eseridir. Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı, Fiziksel Engelliler Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye Körler Federasyonu Genel Kurul Üyeliği sıfatıyla resmî ve gayri resmî kurumlara yapmış olduğu ziyaretlerle engelli insanlarımızın sorunlarını üst makamlara taşır ve gündemde tutmaya çalışır.

Yurt Dışı Sosyal Faaliyetleri

1985 yılında Türkiye sakat gençliğini temsilen, Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile Avrupa Konseyi toplantılarına katılır. 1992 yılında ABD’nin Baltimore şehrinde körlerin “bilgisayar kullanmaları ve faydalanmaları“ konusunda, Milli Körler Federasyonunun misafiri olarak araştırmalar yapar. 2000 yılında Romanya’nın Neptün şehrinde yapılan “Özürlülerle İlgili Bölgesel Projeler” Kongresine katılır. 2002 yılı Ocak ayında Almanya’ da özürlülerle ilgili çalışmalar yapar.Aldığı Ödüller

Bir mülakatta, “sosyal ve fiziksel sistemler, belirli bir insan tipine göre ayarlanmış. İşte bu bakış açısını değiştirmek için, ya sistem içinde olacaksınız ya da açıyı genişleteceksiniz. Bizler de sistem içinde olamayacağımıza göre açıyı genişletmemiz lâzım” diyen Lokman Ayva bu uğurda çok çaba sarf eder ve toplumun özürlülere daha hoşgörülü bakması yönünde bilimsel, sosyal ve siyasî faaliyetlerde bulunur. Engellilerin sorunlarına yönelik etkin çalışmaları sebebiyle çok sayıda başarı ödülüne layık görülür. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:1.) Junior Chamber 2000 Türkiye’nin en başarılı 10 genci yarışmasında birincilik.

2.) Özel Eğitime Muhtaç Çocukları Koruma Derneği – Hizmet Ödülü.

3.) Fiziksel Engelliler Vakfı – Hizmet Ödülü.

4.) İstanbul Sessizler Spor Klubü – Hizmet Ödülü.

5.) Fazilet Partisi 18 Nisan 1999 seçimleri başarılı çalışmalar plaketi.

6.) Hür Medya Haber Yorum Dergisinin Yılın Başarılı Adamı Ödülü.

7.) İstinye Rotary Klubü hizmet ödülü

                                       GENÇ BAKIŞ-H.Y.B


 Yazar : GENÇ BAKIŞ H.Y.B | Okunma : 578 | Yorum ( 0 ) | Tarih: 07.06.2008 | Oy:  | Oy ver | Arkadaşına Gönder |

Üyelik
Kullanıcı Adı :
 
Şifre :
 
Güvenlik :
 383427
Güvenlik :
 
Hatırla :
 
   

» Yeni Kayıt !
» Şifremi Unuttum !
Bilgi
Merhabalar. Web sayfamıza hoş geldiniz. YEŞİLYURT İlçemiz Malatya İli merkezine 9 Km. uzaklıkta adı gibi yeşil ve bir o kadar da güzel bir ilçedir. İlçemiz özellikle DALBASTI kirazıyla, bunun yanında yine çeşit çeşit meyveleri, birbirinden güzel mesire yerleri, Malatya nın en modern sosyal - spor tesisleri ve çay bahçeleriyle ünlüdür. Tarihi ve günümüz mimari yapılarıda Yeşilyurt a ayrı bir hava katmaktadır. İlçemiz Malatya merkeze en yakın ilçedir. Bu nedenle özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde Malatya merkez ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Yaz mevsiminde yolunuz Malatya dan geçerse mutlaka ilçemize uğrayıp DALBASTI KİRAZIMIZIN tadına bakın. İnanın Pişman olmayacaksınız... İlçemize gelirken sakın fotoğraf makinalarınızı yanınıza almayı unutmayın.
Köşe Yazıları

Tülin GENÇ

KISA ZAMAN İÇERSİNDE YAŞANAN MUTLULUKLAR

Fatih GÜRCÜ

BİZİ KİMLER YETİŞTİRDİ?

GENÇ BAKIŞ H.Y.B

"ÖĞRETMEN YÜREKTİR"
Saat
Takvim
« Haz Temmuz
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Döviz Kuru
Alış
1 EUR : 4.2917 YTL
1 USD : 4.8365 YTL
Satış
1 EUR : 4.3202 YTL
1 USD : 4.8452 YTL
Son Dakika
Google'da Ara
..Buraya Yaz..
Kuşadası Escort
Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 0,28 saniyede yorumlandı.