Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 18 Temmuz 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Menü
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : MalatyaHaber
Bugün : 0
Dün : 0
Onay bekleyen : 0
- Kayıtlı üye : 2034

Aktif Üyeler
 Aktif üye yok..
Sitede aktif
Üye : 0
Misafir : 1
Toplam : 1
Rekor : 71 kişi 21.05.2017 09:54:44

Site sayacı
Bugün Tekil : 6
Bugün Çoğul : 6
Bugün Toplam : 12

Dün Tekil : 61
Dün Çoğul : 61
Dün Toplam : 122

Genel Toplam : 7406982
Anket
Sitemizde Radyo Yayını Olmasından Memnunmusunuz?
Evet (79 %)
Hayır (20 %)
1265 - Katılım
( Sonuçlar )
Reklam
Hava Durumu
Malatya
Kasabaları
 

Kasabaları


..:: GÜNDÜZBEY KASABASI::..
Yeşilyurt ilçesine bağlı ve ilçenin doğusunda deniz seviyesinden 1060 m. yükseklikte Malatya'ya 11 km. mesafede olan bir kasabadır.
Kasabanın tarihçesi ile ilgili yeterli bilgi olmasa da Kanuni Sultan Süleyman zamanında(1560) düzenlenen "tahrir defteri" nde adının "Karye-i Kündi Beg= Kündi Beg Köyü" halkının da tahıl ekimi, bağcılı ve bahçecilik ile uğraştığı belirtilmektedir.
Kasaba da belediye teşkilatı 1948 yılında kurulmuştur. Bir ilköğretim okulu, bir lise ve bir de sağlık ocağı mevcuttur. İlçeden merkeze ulaşım her yarım saatte il merkezine hareket eden Belediye Otobüsleri ile sağlanır.
Evler çoğunlukla iki katlıdır. Eski binaların bir kısmı yapısını korumuştur. Böyle olmasına rağmen yeni yapılar hızla yükselmektedir. Bu yeni görünümü ile, kasaba, köy görünümünden kurtulmuş ve şehirsel bir karaktere bürünmüştür.
Gündüzbey Kasabasında mesire yerleri olarak değerlendirilen pınarlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Poğala Pınarı, Ahmetce Pınarı, Sulumekte Pınarı, Ağcapınar, Sülüklüpınar, Çalıkkavağı Pınarı, Tabakderesi Pınarı, İlyasın Pınarı, Mağarabaşı Pınarı, Tavşanderesi Pınarı, Kalazın Pınarı, Hacıahmedin Pınarı, Deli İbonun Pınarı, Kör Pınar, Karapınar'dır.
Ünü, yurdun her yanına yayılmış olan Dalbastı Kirazı Gündüzbey Kasabası'nda yetiştirilmektedir. Kiraz artık Gündüzbey'in ve dolayısıyla da Yeşilyurt'un simgesi haline gelmiştir. "YEŞİLYURT'UN KİRAZI, İYİ EDER MARAZI" sözü artık bir slogan halini almış, Dalbastı Kirazı'nın ülkemizin her yanına, hatta dünyaya tanıtımında büyük etkisi olmuştur.
Şehirde, İlçede ve köylerde yaşayan insanların içme ve sulama ihtiyacını karşılayan kaynak su Gündüzbey-Pınarbaşından karşılandığı için buraya büyük önem verilmiştir. Kapılık adı berilen bu yer görevliler tarafından korunmaktadır. Günümüzde mesire yeri de olan bu yer İl merkezi ve çevre illerden gelen ziyaretçilere hizmet vermektedir. Buraya 1939 yılında Sümerbank Pamuklu Sanayi Müessesesi Tarafından 360 kw.lık bir elektrik santralı kurulmuştur. Bu elektrik santralinin yıllık üretim kapasitesi 400 000 kw.tır.(1992)


..:: BOSTANBAŞI KASABASI::..
İlçenin kuzeyinde, il merkezinin batısında ilçeye 2km. il merkezine 7km. uzaklıkta düz bir alanda kurulmuştur. Ulaşım sorunu olmayan, arazilerinin hepsinde sulu tarım yapılan, sebzecilik ve bahçe tarımının yanı sıra kümes hayvanı ve büyük baş hayvan besiciliğide yapılan, güzel ve yeşil bir kasabadır.
Kasaba Malatya Ovasından biraz yüksektir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1100 m.dir. 6000 hektarlık bir yerleşim alalına sahiptir.
Eskiden en meşur meyvesi kendi adıyla anılan "Barguzu Elması" ve çok tatlı olan "Barguzu Kavunu" idi. Şimdi diğer meyve türleride önem kazanmıştır.
Yetiştirdiği en iyi meyve sebzelerden dolayı Barguzu ismi "Bostanbaşı" olarak değiştirildiği anlatılsa bile isim değişikliğini 27 Mayıs 1960 tarihinde bir kanunla olduğu kesindir.
Barguzu ismi Balkızı Efsanesinden gelmektedir. Barguzunun ilk yerleri Türkmen Aşiretindendir. Daha sonraları başta Hasan Nebi Aşireti olmak üzere Kadiruşağı, Seyituşağı, Haçova, Ören, Pirpirim, Karahan, Kuşdoğan, Doğanşehir ve Adıyaman'dan birçok aşiret mensubu buraya yerleşmiştir.
Barguzu muhtemelen 11. veya 12. yüzyılda kurulmuştur. Çünkü yerleşim itibariyle Malatya'ya çok yakın olması nedeniyle aynı özellikleri ve aynı izleri taşımaktadır.
16. yy'ın ilk yarısında yapılan Osmanlı tarihinde adı "Berguzi Köyü" olarak geçmiş ve 17 hanenin bulunduğu kaydedilmiştir. Daha sonra Bostanbaşı olarak değişmiştir. Günümüze eskiyi yansıtan tarihi esereleri büyük önem taşımaktadır.
Kasabada bir Belediye binası, 2 İlköğretim okulu, 3 camii, 1 Sağlık ocağı, 1 Sağlık evi, 2 İşmerkezi, bulunmaktadır. Kasabada okuma-yazma oranı yüksektir.

 

..:: YAKINCA KASABASI (KİLEYİK)::..
İlçenin kuzeyinde, il merkezine 8, ilçe merkezine 2,5 km. mesafede bulunan; toprakları Malatya merkez ile iç içe girmiş düz bir alana sahip kasabadır.
Kasaba idari yönden Yeşilyurt ilçesine bağlı, sosyal, ekonomik ve diğer yönlerden Malatya merkez ile ilşkilidir.
Kasaba'ya Kİleyik denmesinin sebebi, 1560 Malatya Tarih Defterinde yazılanlara göre, Kanuni Dönemine ait adıdır.
İlk Belediye Teşkilatı 1964 tarihinde kurulduğu kasaba da Hacı Molla, Durak, Aslanuşağı, Günay, Taşköprü ve Çalıgülü mahalleleri bulunmaktadır.
Kasaba sınırları içerisinde moderen yapılar hızla yükselmektedir. 17.800 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan 10.000 konutluk yerleşim alanı tam anlamıyla iskana açıldığına kasaba nüfusunda bir hayli artış olacaktır.
Bunların dışında kasabada Şoför Okulu(Askeri Eğitim Alanı), Polis ve Öğretmen Lojmanları, E-Tipi Ceza Evi, İpaş İplik Fabrikası, Kaysı Kurutma, Yem Fabrikası, Öz Malatyalılar Sanayi Sİtesi, Tekel Yaprak Tütün Depoları da kasabanın idari sınırları içerisinde bulunmaktadır.
1997 yılı Nüfus sayımına göre nüfusunun %80'ni genç olan kasabada 2400 hane mevcut olup 9996 nüfusa sahiptir. Nüfusun %20'si kasaba merekezinde kalanı ise Ankara yolu çevresindeki yerleşim alanındadır.
Halkın gidip dinlendiği ve buz gibi kaynak suyundan içitiği "Davullupınar" mesire yeri vardır


Arkadaşına Gönder
[1]

Üyelik
Kullanıcı Adı :
 
Şifre :
 
Güvenlik :
 309940
Güvenlik :
 
Hatırla :
 
   

» Yeni Kayıt !
» Şifremi Unuttum !
Bilgi
Merhabalar. Web sayfamıza hoş geldiniz. YEŞİLYURT İlçemiz Malatya İli merkezine 9 Km. uzaklıkta adı gibi yeşil ve bir o kadar da güzel bir ilçedir. İlçemiz özellikle DALBASTI kirazıyla, bunun yanında yine çeşit çeşit meyveleri, birbirinden güzel mesire yerleri, Malatya nın en modern sosyal - spor tesisleri ve çay bahçeleriyle ünlüdür. Tarihi ve günümüz mimari yapılarıda Yeşilyurt a ayrı bir hava katmaktadır. İlçemiz Malatya merkeze en yakın ilçedir. Bu nedenle özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde Malatya merkez ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Yaz mevsiminde yolunuz Malatya dan geçerse mutlaka ilçemize uğrayıp DALBASTI KİRAZIMIZIN tadına bakın. İnanın Pişman olmayacaksınız... İlçemize gelirken sakın fotoğraf makinalarınızı yanınıza almayı unutmayın.
Köşe Yazıları

Tülin GENÇ

KISA ZAMAN İÇERSİNDE YAŞANAN MUTLULUKLAR

Fatih GÜRCÜ

BİZİ KİMLER YETİŞTİRDİ?

GENÇ BAKIŞ H.Y.B

"ÖĞRETMEN YÜREKTİR"
Saat
Takvim
« Haz Temmuz
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Döviz Kuru
Alış
1 EUR : 4.2917 YTL
1 USD : 4.8365 YTL
Satış
1 EUR : 4.3202 YTL
1 USD : 4.8452 YTL
Son Dakika
Google'da Ara
..Buraya Yaz..
Kuşadası Escort
Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 0,20 saniyede yorumlandı.