Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 18 Temmuz 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Menü
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : MalatyaHaber
Bugün : 0
Dün : 0
Onay bekleyen : 0
- Kayıtlı üye : 2034

Aktif Üyeler
 Aktif üye yok..
Sitede aktif
Üye : 0
Misafir : 1
Toplam : 1
Rekor : 71 kişi 21.05.2017 09:54:44

Site sayacı
Bugün Tekil : 6
Bugün Çoğul : 6
Bugün Toplam : 12

Dün Tekil : 61
Dün Çoğul : 61
Dün Toplam : 122

Genel Toplam : 7406982
Anket
Sitemizde Radyo Yayını Olmasından Memnunmusunuz?
Evet (79 %)
Hayır (20 %)
1265 - Katılım
( Sonuçlar )
Reklam
Hava Durumu
Malatya
Köyleri
 

Köyleri

ATALAR KÖYÜ
İlçeye 20 km. uzaklıkta bulunan ve ilçenin güneybatısında dağlık bir alanda yer alan bir köydür. Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak 'Haçova' isminin Bizans Döneminde Ermenilerden kalma bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Daha sonra Muse Oymağı Adıyaman'dan, Alisi Oymağı Alikan'dan, Cihan(Fadıl) Oymağı Kileyik'ten ve Çat Oymağı Adıyaman'dan gelip buraya yerleşmişlerdir.
Daha sonralar Haçova adı Atalar olarak değiştirilmiştir. Bu köye 6 mahalle bağlıdır. Köyden 140 kişi yurtdışında çalışmaktadır.
Arazi kıraç olduğundan tarım yapılmamaktadır. 43.806 dekarlık arazisi bulunmaktadır.
Cihan, Çat, Haniller, Darıderesi, Gedik ve Musin Mezraları bu köye bağlıdır. Atalar köyünde yaşayan insanlar, yaz aylarında Cihan, Kömür ve Fadıl yaylalarına taşınırlar.
Köyde okuma-yazma oranı %90 civarındadır.

AŞAĞIKÖY
Yeşilyurt'un Güneydoğusunda mezraları ile birlikte dağınık bir dağ köyü karakteri sergileyen, İlçeye 8km mesafede bulunan bir köydür. 400 yıllık bir maziye sahip olup 6 mezrası bulunmaktadır.
Köyde yaşayanların hangi mezradan gelip yerleştikleri bilinmemektedir.
Fazla miktarda tarım arazi bulunmayan köyde nadaslı kuru tarım, bağ ve bahçe ziraati yapılmaktadır. Dağlarında yer yer meşelikler vardır. Köyde arıcılıklada uğraşılır.
İki İlköğretim okulu, Camii ve Sağlık evi bulunan köyde Elektrik, içme suyu ve telefon sorunu yoktur. okuma yazma oranı %70 civarındadır.

ÇAYIRKÖY(PİRPİRİM)
Yeşilyurt'un kuzeyimde, ilçeye 20 km. mesafede düz bir alana kurulmuş, ulaşım sorunu olmayan bir ova köyüdür. Köyün 200 yıl çnce kurulduğu tahmin edilmektedir. Vaktiyle nereden geldiği bilinmeyen Pirpirim adında bir ihtiyar, bölgede yaşayanlardan bir yer istemiş, onlarda buğünkü köyün yerini göstermiştir. Önce Pirpirim olan köyün adı Çayırköy olarak değiştirilmiştir. Hayvancılık ekonomisinin gelişmediği köyde, sanayi ürünü olarak pancar vetütün ekilmektedir. Arazileri çoğunlukla susuzdur. Köyde ilköğretim okulu ve sağlık evi vardır. İçme suyu elektrik ve telefon mevcuttur. Okuma yazma oranı %80 civarındadır. Ulaşım kışın güçlükle sağlanmaktadır.

GÖRGÜ KÖYÜ (CAFANA)
Yeşilyurt'un batı kesimlerinde yer alan ve ilçeye 16 km. mesafede bulunan dağlık bir köydür. Yolun 10 km. asfalt, 6 km. stabilizedir. Köyün 700 yıl önce kurulduğu tahmin edilmektedir. Köye ilk önce Kırıklı denilen bir kabile, sonradan sırasıyla Omaruşağı, Hasanhacılı, Şabanuşağı, Piremitli, Kürneli, Hasımuşakları gelerek yerleşmişlerdir. Kçyün önceki adı Cafana'dır. Ulaşım sorunu olmayan bir köydür.
28.300 dekarlık tarım arazisinde nadaslı tarım yapılmaktadır.
Kurşunlu Tepe civarında bulunan Kurşun-Çinko- Barit maden yatakları, 1986 yılından beri ÇİNKUR tatafından işletilmektedir. Yaklaşık 500.000 ton cevherin olduğu tahmin edilmektedir.
Köyde ilköğretim okulu, cami ve sağlık evi bulunmaktadır. Okuma-yazma oranı %80 civarındadır. Telefon, elektrik ve içmesuyu mevcuttur. Köyde, Haleğitim ve Sümerbank Holdinge'e ait iki adet halıcılık kursu bulunmaktadır.

GÖZENE KÖYÜ
Yeşilyurt'un batısında dağlık fakat düz bir alanda yerleşik, etrafı bodur ağaçlarla kaplı, ilçeye 49 km. mesafede bulunan bir köydür.
Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmeyen köyün Doğu Roma ve Bizans Dönemine kadar uzandığı tahmin ediliyor. 1800 yılında Arga(Akçadağ) ilçesinin bir bucağı iken sonradan Yeşilyurt İlçesine bir köy statüsünde bağlanmıştır.
Tarla zıraatı (nohut, arpa, buğday), kaysıcılık ve hayvancılık başlıca geçim kaynaklarıdır. Ayrıca tütünde yetiştirilmektedir.
Köyde taş ocağı ve mozaik yatakları mevcuttur. 26 adet işletme bulunmaktadır. 3 mahallesi olan köyde bir sağlık evi, bir ilköğretim okulu, bir cami ve köy odası bulunmaktadır. Köyde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Halk Eğitim Müdürlüğünün işbirliği ile 2 adet halıcılık kursu mevcuttur. Elektrik, telefon ve içme suyu problemi yokturdur.Ballı Dere isimli bir yaylaya sahiptir.

IŞIKLI KÖYÜ (BUDALAUŞAĞI)
Yeşilyurt'un batısında, dağ eteğinde kurulmuş, ilçeye 32 km. mesafede bulunan bir köydür. Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Hekimhan İlçesinin Dırejan aşiretine mensup oldukları söylenen bir ailenin köye gelmesiyle ilk yerleşmenin başladığı rivayet edilmektedir. Köyün adı "Budalauşağı" iken sonradan "Işıklı" olarak değiştirilmiştir.
Geçim kaynağının başında hayvancılık gelir. Tarla zıraatının az yapıldığı köyde buğday, arpa ve mercimek yetiştirilir. Köy "Elmaçayı" adında bir yaylaya sahiptir.
Köyde bulunan ilköğretim okulu öğrenci yetersizliğinden kapalıdır.
Son yıllarda bu köyden Cumhuriyet Köyüne göçler olduğu için köy 1991 yılında tamamen boşaltılmıştır.

İKİZCE KÖYÜ (YAZLAK)
Yeşilyurt'un batısında, düz bir yerleşim yerine sahip, ilçeye 8 km. mesafede bulunan bir köydür. Atalr köyünden gelen göçler sonucu oluşmuştur.
Tarım arazilerinin büyük bir kısmında bağcılık ve kaysıcılık yapılmaktadır. Köyde tahıl ürünlerinden buday, arpa ve mercimek yetiştirilir. İçme suyu yetersiz olan köyde, elektrik ve telefon mevcuttur. Yolu stabilizedir.
Büyük çapta üzüm bağlarına sahip olan köyün üzümleri Malatya'da pazarlanmaktadır.
Köyde okuma-yazma oranı %70 civarındadır.

KADİRUŞAĞI KÖYÜ
Yeşilyurt'un güney doğusunda, dağ köyü karakterinde ilçeye 11 km. mesafede bulunan bir köydür. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak Adıyaman ilinin Bulam yöresinden gelen kardeşlerden birinin adı Kadir olduğu için bu adı almıştır. Daha sonraları Adıyaman Piremzik köyünden buraya göçler olmuştur.
Arazisi arızalı bir yapıya sahiptir. Tarıma elverişli olan kısmı azdır. Arazisinin büyük bir kısmı mera, azbir kısmı da bağ-bahçe ve tarım arazisidir. Meyvecilik, bağcılık ve hayvancılık en önemli geçim kaynağıdır. Köyde yayla kültürü hakimdir. Üçpınar Yaylası ile meşur mesire yerlerinden " İnekpınarı" bu köyün sınırları içerisindedir. Köyde ilköğretim okulu, cami ve sağlık evi bulunmaktadır. İçme suyu, elektrik, telefon ve ulaşım sorunu yokturdur. Köyde okuma-yazma oranı %80 civarındadır.

KIRLANGIÇ KÖYÜ (CEVİZPINARI)
Yeşilyurt'un batısında, dağlık bir arazinin dağ eteğinde kurulmuş, toplu bir yerleşime sahip, ilçeye 27 km. mesafede bulunan bir köydür. Köy yolunun 24 km.si asfalt geri kalan kısmı ise stabilizedir. Burada çok miktarda kırlangıç kuşları bulunduğundan bu adı almıştır. Tarıma elverişli arazilerinin büyük bir bölümünde ladaslı kuru tarım yapılır. Azbir kısmı ise bağ ve bahçe olarak kullanılır. Geçim kaynakları hayvancılık ve tarla zıraatıdır. Köyde içme suyu, elektrik, telefon ve ulaşım sorunu yokturdur. İlöğretim okulu olan köyde okuma-yazma orani %70 civarındadır.
KUŞDOĞAN KÖYÜ
Yeşilyurt'un kuzeyinde toplu bir yerleşim görünümünde düzlük bir ovada kurulmuş İlçeye 15km mesafede bulunan bir köydür. Köuün nezaman kurulduğu belli değildir. Bu köuün yerinin çok eski zamanlarda bataklık olduğu ve bu bataklıkta doğan kuşların yaşamış olması nedeniyle bu ismi aldığı rivayet edilmektedir.
Arazileri yarısından çoğunda nadaslı kuru tarım yapılmaktadır. Buğday, Arpa gibi tahıl ürünlerinin yanı sıra pancar ve tütünde ekilen köyün, en önemli gelir kaynağı tarla ziraati ve son yıllarda gelişen kayısıcılıktır.
Köyün elektrik,içme suyu, telefon ve ulaşım sprunu yoktur. Köyde ilköğretim okulu ve sağlık evi bulunmaktadır. Okuma-Yazma oranı %80 civarındadır.

KUYULU KÖYÜ
Yeşilyurt'un kuzeyinde düzlük bir alana kurulmuş, İlçeye 20km mesafede bulunan bir köydür. Köy, 1303 yılında ozamanın Sultansuyu Harasının Beyi olan Rahmi bey tarafından kurulmuştur. O tarihte Rahmi Bey, çiftlikte devebakıcılarının başı olan Savran Bako'yu getirerek bu köye yerleştirmiş, daha sonrada çevre köylerden gelenler bu köyün oluşmasını sağlamıştır.
7180 dekarlık bir tarım arazisine sahip olan köyün en önwmli geçim kaynağı tarla ziraati ve kayısıcılıktır. Tahıl ürünleri olarak, Buğday, Arpa, Nohut'un yanı sıra Tütün ve Pancarda yetiştirilir.
Köyde İlköğretim Okulu, Sağlık Evi ve Camii bulunmaktadır. Köyün elektrik, içme suyu, telefon ve ulaşım sorunu yokturdur.

OLUKLU KÖYÜ
Yeşilyurt'un batısında yer alan, iki yerleşmeden meydana gelmiş, dağınık yapılı ilçeye 40 km. mesafede bulunan bir köydür. Bundan 400 yıl önce Cizre'nin Zeydanlı aşiretine mensup aileler arasında çıkan kan davası sonucunda 4 ailenin buraya gelip yerleşmesi ve daha sonra Kalo, Kurdo, Utar ve Haydo gibi isimlerle anılan bu köy sora Zeydanlı ismini almış, daha sonra Oluklu olmuştur.
1800 dekarlık arazide nadaslı kuru tarım, 2000 dekarlık arazide ise bağcılık ve kaysıcılık yapılmaktadır. Köyün çnde gelen geçim kaynaklarından ilki kaysıcılıktır.
Aşağı ve yukarı oluklu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Köye ait Uzunpınar adında bir de yaylası vardır.
Halkın geçim kaynağı hayvancılık ve bağcılıktır. Ayrıca halıcılık ve arıcılıkta yapılmaktadır.
Köyde okul bulunmaktadır.Okuma- yazma oranı %70 civarındadır.

ORTAKÖY
İlçe merkezine 35 km. mesafede bulunan, Çelikhan'dan ayrılıp Yeşilyurt'a bağlanan bir köydür. Bu köye Sarsı ve İlyaskolu mezraları bağlıdır.
İçme suyu ve elektrik sorunu yoktur. Haberleşme mobil telefonu ile yapılmaktadır.
Köyün geçim kaynağı hayvancılık, hububat(özellikle fasulye), tütün ve arıcılıktır.
Köyde okul ve cami bulunmaktadır.

ÖNCÜ KÖYÜ
İlçe merkezine 7 km. mesafede bulunan Yeşilyurt'un yeni bir köyüdür.
Elektrik ve su sorunu yokturdur. Haberleşme mobil telefonu ile sağlanmaktadır.
Mezraları; Güven, Mahmutlar, Akçörek, Davutlar, Mağaradır'dır.
Halkın geçim kaynakları; tarım ve hayvancılıktır. Ayrıca arıcılık ve halıcılıkta yapılmaktadır. Köyde meyve ağaçları azdır. Ulaşım münübüsle sağlanmaktadır.
Köyde okul ve cami bulunmaktadır.

SALKONAK KÖYÜ
İlçe merkezine 45 km. mesafede bulunan Yeşilyurt'un yeni bir köyüdür. Geli, Karlık, Küran ve Mendik adlarında 4 mezrası vardır. Geli mezrası ilr direk bağlantı yolu yokturdur.
Halkın geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Tütün ve fasulye yetiştirilmektedir. Meyve ağaçları yok denecek kadar azdır. Ayrıca arıcılıklada uğraşılmaktadır. Meşhur Karlık balı bu köyde üretilmektedir.

ÜÇGÖZE KÖYÜ
Yeşilyurt'un güney doğusunda bulunan, Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi ile sınır oluşturan, dağlık bir sahada kurulmuş, ilçeye 25 km. mesafede bulunan bir köydür.
Köyün ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bu köye yerleşenler, yayla hayatı sürdüren göçebelerden oluşmuş, hayvancılıkla uğraşan kişilerdir.
Köy, kısmen ormanlıktır. Otlak bakımından zengin olan köy, yayla konumundadır. Köyde arıcılık geçim kaynağı haline gelmiştir.
Köyde ilköğretim okulu var. Elektrik, içme suyu ve telefon sorunu yokturdur. Ancak okuma-yazma oranı maalesef %40 civarındadır

KOZLUK KÖYÜ
SEYİTUŞAĞI KÖYÜ

KAYNAK:Yeşilyurt Kitabı(Ahmet Şentürk & M.Sedat Balarısı)


Arkadaşına Gönder
[1]

Üyelik
Kullanıcı Adı :
 
Şifre :
 
Güvenlik :
 930301
Güvenlik :
 
Hatırla :
 
   

» Yeni Kayıt !
» Şifremi Unuttum !
Bilgi
Merhabalar. Web sayfamıza hoş geldiniz. YEŞİLYURT İlçemiz Malatya İli merkezine 9 Km. uzaklıkta adı gibi yeşil ve bir o kadar da güzel bir ilçedir. İlçemiz özellikle DALBASTI kirazıyla, bunun yanında yine çeşit çeşit meyveleri, birbirinden güzel mesire yerleri, Malatya nın en modern sosyal - spor tesisleri ve çay bahçeleriyle ünlüdür. Tarihi ve günümüz mimari yapılarıda Yeşilyurt a ayrı bir hava katmaktadır. İlçemiz Malatya merkeze en yakın ilçedir. Bu nedenle özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde Malatya merkez ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Yaz mevsiminde yolunuz Malatya dan geçerse mutlaka ilçemize uğrayıp DALBASTI KİRAZIMIZIN tadına bakın. İnanın Pişman olmayacaksınız... İlçemize gelirken sakın fotoğraf makinalarınızı yanınıza almayı unutmayın.
Köşe Yazıları

Tülin GENÇ

KISA ZAMAN İÇERSİNDE YAŞANAN MUTLULUKLAR

Fatih GÜRCÜ

BİZİ KİMLER YETİŞTİRDİ?

GENÇ BAKIŞ H.Y.B

"ÖĞRETMEN YÜREKTİR"
Saat
Takvim
« Haz Temmuz
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Döviz Kuru
Alış
1 EUR : 4.2917 YTL
1 USD : 4.8365 YTL
Satış
1 EUR : 4.3202 YTL
1 USD : 4.8452 YTL
Son Dakika
Google'da Ara
..Buraya Yaz..
Kuşadası Escort
Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 0,27 saniyede yorumlandı.