Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 23 Haziran 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Menü
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : MalatyaHaber
Bugün : 0
Dün : 0
Onay bekleyen : 0
- Kayıtlı üye : 2034

Aktif Üyeler
 Aktif üye yok..
Sitede aktif
Üye : 0
Misafir : 4
Toplam : 4
Rekor : 71 kişi 21.05.2017 09:54:44

Site sayacı
Bugün Tekil : 62
Bugün Çoğul : 62
Bugün Toplam : 124

Dün Tekil : 65
Dün Çoğul : 65
Dün Toplam : 130

Genel Toplam : 7402572
Anket
Sitemizde Radyo Yayını Olmasından Memnunmusunuz?
Evet (79 %)
Hayır (20 %)
1265 - Katılım
( Sonuçlar )
Reklam
Hava Durumu
Malatya
Coğrafyası
    Yeşilyurt ilçesi Malatya'nın güneybatısına düşer. Toprakları kuzeyde Malatya merkez, güneybatıda ve batıda Doğanşehir ve Akçadağ, Doğuda Malatya merkez, güneyde Adıyaman iline bağlı Çelikhan ilçesiyle çevrilidir.

      YEŞİLYURT İLE YAKIN ÇEVRESİNİN JEOLOJİSİ VE JEOMORFOLOJİSİ:
      Yeşilyurt ve çevresi Doğu Toros Dağları sisteminin güneyinde Beydağları ile Malatya Ovası arasında Beylerderesi'nin kuzey nihayetinde yer almaktayadır. Yeşilyurt ve çevresinde paleozoyik(I.zaman)'den günümüze kadar olan zaman dahilinde oluşmuş araziler yer almaktadır.Bu arazilerin yayılış alanları ve yapı özellikleri kısaca şöyledir:

      PALEOZOYİK (I.ZAMAN )ARAZİLERİ:
      Toros Dağlarını bir kolunu oluşturan Beydağları ve Yeşilyurt'un güneyindeki Karataş Dağı tamamen I.jeolojik zamanda oluşmuş arazileri meydana getirmektedir. Bu arazinin üst kısmından çatlaklı ve mavimsi kireçtaşı, alt kısmında ise başkalaşmaya (metamorfizmaya) uğramış olan killi şist, kloritli-serizitli şist, fillat, güneye doğru gnays, mermer ve nikaşistler görülmektedir. Bu arazi dahilinde yer yer damarlar halinde işletilmeye pek elverişli olmayan demir ve bakır madenleri de bulunmaktadır.

      MESOZOYİK (II.ZAMAN)ARAZİLERİ:
      Bu arazi sadece Karataş Dağının kuzey eteklerinde bir şerit halinde uzanmaktadır ve beyazımsı, sarımsı renkte olan kumlu, killi, kireçtaşı ve marnlardan oluşmuştur. Bu arazinin en güzel olarak yeraldığı saha Gündüzbey'in güney ve güneybatısındaki Akseki ve İnekpınarı mevkiidir.

      TERSİYER (III.ZAMAN)ARAZİLERİ:
      Bu arazi Karataş Dağının güney eteklerinden başlar, kuzey ve kuzeydoğuya doğru, Beydağlarının etekleri boyunca devem eder. Yeşilyurt, Gündüzbey, Yakınca, Bostanbaşı bu arazi üzerinde yer almaktadır. Tersiyerin başlarındaki Eosen ve kısmen de Paleosen devirlerine ait olan bu arazi, taş yapısı yönünüden iki ayrı birime ayrılabilir:
      1- Alt Eosen veya Paleosene ait olan alt birim kumtaşı, miltaşı, kumlu kireçtaşı ve kil tabakalarının münavebeli olarak istiflenmesinden meydana gelmektedir. Bu arazi, Suludere, Büyük Yokuş ve Tepecik ile Yeşilyurt'un bulunduğu saha dahilinde yer almaktadır.
      2- Eosene ait olan üst birim genellikle beyazımsı kireçtaşlarından ibarettir. Bu arazi Yeşilyurt'un hemen güneydoğusunda Çinçinkaya, Gedik mevkiinden başlar, Yakınca, Bostanbaşı, Tecde üzerinden Malatya'ya kadar devam eder. Kireçtaşlarından ibaret tabakalar genellikle kuzeydoğuya eğilimlidir.

      ÜST TERSİYER ARAZİLERİ:
      Genellikle kırmızı renkli kumtaşı, çakıl taşlarından meydana gelmiş olan bu arazi, Yeşilyurt ve çevresinin güney ve güneydoğusunda yaygındır. Düzbağ, Kızılcakaya, Gündüzbey ve Zorban dolaylarında görülmektedir.

      KUVATERNER (IV.ZAMAN)ARAZİLERİ:
      Yeşilyurt, Malatya'nın kuzey kesimleri veya Beydağlarının kuzey eteklerinden başlayıp Tohma ve Fırat kıyılarına kadar olan Malatya havzası dahilinde konglomera, kumtaşı , kil, mil ve çakıl depolarından ibaret genç araziler görülmektedir. Çoğunlukla güneydeki Beydağlarından taşınan çeşitli boyuttaki malzemelerin biriktiği Malatya havzasının güney kesiminde kum ile iri çakıl ve hatta bulokların bulunduğu kalın bir konglomera tabakası yer almaktadır. Buna karşılık kuzeye Fırat ve Tohma kıyılarına doğru ince malzemelerin, kum depolarının hakim olduğu(Kırkgöz kum ocaklerı) araziler görülmektedir.
Öte yandan, erimiş kireç bakımından zengin suların buharlaştığı vadi kenarlarından ise yer yer kemiktaş denilen kavker türü veya traverten kayalar da kuvaternere aittir. Bunlara tipik örnekler Büyükçay vadisi boyunca ve Kapılık mevkiinde görülmektedir.

      TEKTONİK(YER HAREKETLERİ) VE PELEOCOĞRAFYA:
      Yeşilyurt ve çevresinin Paleozyikden günümüze kadar geçirmiş olduğu oluşum evrimi kısaca şöyledir:
      Palezoyik yani I.zaman döneminde Beydağlarının bulunduğu Toros sistemi oldukça sığ ve bir deniz tarafından işgal edilmiş ve denizel ortamda kil ve kireç gibi malzemeler çökelmiştir ve bilahare buradaki tortulular yine palezoik dönemde meydana gelen yer hareketleri sonucunda basınç ve sıcaklık şartları altında başkalaşmaya uğramış, sıkışma sonucunda şist denilen yaprakcıklar halinde bulunan taşlar yüksek sıcaklık ve basınç şartları altında ise Beydağlarının güney kesiminde Abdülharap ve Çelikhan dolaylarında görülen mikaşist ve gnayzlar oluşturur. Paleozoyik sonuna doğru ise yine Beydağlarının bulunduğu kütle tekrar deniz tarafından işgal edilmiş ve bu denizel ortamda karbonatlı malzemeler birikmiştir. Bu denizde Fusulindere denilen tek delikli foraminifer canlıları yaşamıştır. Pleozoyik sonunda ise Beydağlarının bulunduğu saha yer hareketleri sonucunda sıkışarak kıvrılmış ve su üstüne çıkmıştır.
      Meozoyik dönemin sonuna kadar devamlı su üstünde kalarak aşınmaya uğrayan saha kretase(mesozoyik sonu) de, Beydağları kuzey etekleri tekrar denizle işgaledilmiş ve bu denizel ortamda midye gibi lamellibranş türünde kabuklu hayvanlar yaşamıştır.
III. zamanın(tersiyer) başlarından itibaren Malatya Havzasının bulunduğu alan torbalaşmaya başlamış ve bu dönemin başalarında Beydağlarının kuzey eteklerine kadar paleonen denizi yayılmış ve bu sığ denizel ortamda kil, kum ve karbonatlı malzemeler çökelmiştir. Eosenden itibaren saha oldukça derin bir denizle işgal edilmiş, forominiferlerden Nuummuliteslerin ve bazı kabuklu hayvanların yaşadığı bu ortamda karbonatlı malzemeler çökelmiş ve sonuçta yaygın kireçtaşları oluşmuştur. Bol miktarda fosil ihtiva eden kireçtaşları, Büyükyokuş mevkiinde ve Çırağın Düşüsü civarında görülmektedir.
      Tersiyer sonuna doğru belirginleşmeye başlayan Malatya havzası Neojen gölü ile işgal edilmiş ve bu göl ortamında çevredeki yüksek sahalardan taşınan kun ve çakıl gibi malzemeler birikmiş ve bunların sıcak iklim şartları altında çimentolaşması ile de kırmızımsı kumtaşı ve çakıltaşları oluşmuştur. Neojen sonu ve kuvaterner(IV.zaman) başlarında Malatya Havzasının bulunduğu Kesim faylama sonucunda çökmüştür. Güneydeki Beydağları kütlesi ile Malatya havzası arasında büyük bir seviye farkı meydana gelmiş ve bu dönemde akarsular dağlık, yüksek kesimlerdeki yataklarını şiddetli bir şekilde kazarak derinleştirmişler, akarsuların taşıdığı malzemer ve yamaçlar boyunca sürüklenen enkazlar Malatya Havzasına doğru yığılmaya başlamışlar ve bu dönemde çok kalın olan kumlu, çakıllı ve hatta büyük bloklara ihtiva eden araziler oluşmuştur. Bu araziler Beydağlarının eteklerinden kuzeye, Malatya Havzasına doğru devam etmektedir. Beylerderesi vadisinin yamaçlarında görülen kırmızımsı, kahverengi çakıllı depolar işte bu şiddetli aşınma sonucunda teşekkül etmişlerdir.

      DEPREMLER:
      Yeşilyurt ve çevresi zaman zaman şiddetli ve yıkıcı depremlere sahne olmuştur. 1893 tarihinde şiddetli, 1963, 1968, 1986 tarihlerinde orta şiddette depremler olmuştur. Yöreyi zaman zamn yoklayan depremler, Malatya Havzası dahilinde bulunan ve Yeşilyurt'ta Beylerderesinde Büyükçay vadisi boyunca güneye doğru uzanan kırık hatların varlığıyla ilgilidir.


KAYNAK:Malatya Kitabı(Ahmet Şentürk)


Arkadaşına Gönder
[1]

Üyelik
Kullanıcı Adı :
 
Şifre :
 
Güvenlik :
 742313
Güvenlik :
 
Hatırla :
 
   

» Yeni Kayıt !
» Şifremi Unuttum !
Bilgi
Merhabalar. Web sayfamıza hoş geldiniz. YEŞİLYURT İlçemiz Malatya İli merkezine 9 Km. uzaklıkta adı gibi yeşil ve bir o kadar da güzel bir ilçedir. İlçemiz özellikle DALBASTI kirazıyla, bunun yanında yine çeşit çeşit meyveleri, birbirinden güzel mesire yerleri, Malatya nın en modern sosyal - spor tesisleri ve çay bahçeleriyle ünlüdür. Tarihi ve günümüz mimari yapılarıda Yeşilyurt a ayrı bir hava katmaktadır. İlçemiz Malatya merkeze en yakın ilçedir. Bu nedenle özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde Malatya merkez ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Yaz mevsiminde yolunuz Malatya dan geçerse mutlaka ilçemize uğrayıp DALBASTI KİRAZIMIZIN tadına bakın. İnanın Pişman olmayacaksınız... İlçemize gelirken sakın fotoğraf makinalarınızı yanınıza almayı unutmayın.
Köşe Yazıları

Tülin GENÇ

KISA ZAMAN İÇERSİNDE YAŞANAN MUTLULUKLAR

Fatih GÜRCÜ

BİZİ KİMLER YETİŞTİRDİ?

GENÇ BAKIŞ H.Y.B

"ÖĞRETMEN YÜREKTİR"
Saat
Takvim
« May Haziran
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Döviz Kuru
Alış
1 EUR : 4.2651 YTL
1 USD : 4.7077 YTL
Satış
1 EUR : 4.2933 YTL
1 USD : 4.7162 YTL
Son Dakika
Google'da Ara
..Buraya Yaz..
Kuşadası Escort
Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 0,23 saniyede yorumlandı.