Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 18 Temmuz 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Menü
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : MalatyaHaber
Bugün : 0
Dün : 0
Onay bekleyen : 0
- Kayıtlı üye : 2034

Aktif Üyeler
 Aktif üye yok..
Sitede aktif
Üye : 0
Misafir : 1
Toplam : 1
Rekor : 71 kişi 21.05.2017 09:54:44

Site sayacı
Bugün Tekil : 6
Bugün Çoğul : 6
Bugün Toplam : 12

Dün Tekil : 61
Dün Çoğul : 61
Dün Toplam : 122

Genel Toplam : 7406982
Anket
Sitemizde Radyo Yayını Olmasından Memnunmusunuz?
Evet (79 %)
Hayır (20 %)
1265 - Katılım
( Sonuçlar )
Reklam
Hava Durumu
Malatya
Akarsuları&Pınarları
 Yeşilyurt ilçesinin en büyük akarsuları şüphesiz Derme Çayı ve Atmalı Çayı (İnek Pınarı Deresi)'dir.
     Malatya ve Yeşilyurt sulamalarının can damarı durumunda olan Derme Suyu, kaynağını Gündüzbey-Pınarbaşı'ndan almaktadır
     Pınarbaşı'nın biraz aşağısında (Çaybaşı mevkiinde) büyük bir dere halini alır ve daha aşğıda Beydağından inen diğer bir kol olan Atmalı Deresi ile birleşerek "BEYLER DERESİ" adı altında Malatya havzasını güney-kuzey doğrultusunda geçerek Tohma suyuna dökülür.
     Göze, Güvercin Pınarı (Koruderesinin doğusundadır), İnek Pınarı (ilçenin güneyinde Kadiruşağı Köyü sınırları içerisindedir) Dana Pınarı (İnek Pınarının yakınındadır), Fazlı'nın pınarı (Atmalı deresi yakınından çıkar), Aşık Pınarı(Karataş mevkiindedir), Fatma pınarı (ilçe merkezinden çıkar, suyu Belediye Parkında kullanılmaktadır), Sülüklü Pınar (Konakyolu üzerindedir).
     SULAMA DURUMU
     Yağışlar yeterli olmadığından Derme Suyu ile pınarlarda akn suların bir kısmı sulamada kullanılmaktadır. İrili-ufaklı akarsulardan derelerin bol su taşıdığı bölümlerde vadi tabanında ve yamaçlarda sık dokulu bahçalik alnlar bulunmaktadır. Özellikle Derme Suyu'nun ana kanallar ile sulamada etkin bir biçimde kullanıma aktarıldığı görülür.
     DSİ tarafından Yeşilyurt (Malatya) ile Çelikhan (Adıyaman) ilçe sınırları içerisinde yer alan Abdülharap Çayı üzerinde 1985 yılından beri yapımı devam eden Çat Barajı'nın tamamlanması halınde yaklaşık 17.664 hektarlık bir alan sulanabilecektir.
     Çat Barajı'ndan Derme ana kanalına verilecek bir kol ile Taftacık tarafından akıtılmak suretiyle ovada bulunan kurak arazinin sulanması sağlanacaktır.
Böylece Yeşilyurt ilçesinin merkez, Gündüzbey, Yakınca, Bostanbaşı arazileri ile Koşdoğan ve Kuyulu köylerinin arazieri sulanmış olacaktır.
     Arazilerin baraj suyu ile sulanması durumunda, büyük ölçüde tarımsal üretim ve verimin artması sağlanmış olacaktır.

----------------------------------------------------------------
     PINARLARI
     Yeşilyurt ve çevresinde mesire yeri olarak kullanılabilen pek çok pınar kaynağı vardır. Malatya şehir merkezinde oturanlar, yaz aylarında Yeşilyurt ve çavresindeki pınarbaşlarına gelir, dinlenir, günün hatta ayın yorgunluğunu üzerlerinden atar, yer, içer, eğlenirler. Yeşilin adeta halı gibi serildiği, buz gibi soğuk suların şırıl şırıl aktığı, kuşların cıvıltılarının müzik nameleri gibi dinlendiği, tertemiz havanın teneffüs edildiği mesire yerleridir.

     Yeşilyurt ve çevresinde bulunan pınarlar
     1-Pınarbaşı:
     Yeşilyurt-Gündüzbey Kasabası'ba 6km. uzakta bir mesire yeridir. Karadağ'ın eteklerinde çıkan su, Pınarbaşı'ndaki kaynaktan dorularla tünellerden geçip Sırpıncaktaş'taki havuza dökülür. Hem içme suyu olarak kullanılır, hem de Sümerbank Holding burada elektrik üretir. Burada bulunan havuzların olduğu yere Kaptaj Tesisleri adını vermişlerdir. Belediye tarafından buraya bir misafirhane yaptırılmıştır. "Suyun olduğu yerde hayat vardır" sözü boşuna söylenmemiştir. Dağın derinliklerinden süzülüp gelen suyun oluşturduğu kaynak ve suyun caanlandırdığı yeşillikler... insanın ruhunu okşayan harika bir güzelliğin sergilendiği bir mekan... İşte Pınarbaşı!

     2-Dutlıpınar:
     Aliyakası civarında, Yeşilyurt-İkizce Köyü yolu üzerindedir. Dutlopınar mevkiinde yaz-kış suyu kurumayan bir pınardır. Soğuk suyu, çevresindeki yeşilliği sakin ortamı ile halkın büyük ilgisini çeken bu mesire yeri ile ilgili çeşitli efsanevi şeyler söylenmiştir. İşte Dutlupınar ismi ile ilgili bir rivayet: Önceleri pınarın olduğu yerde bir dut ağacı varmış. Yıldırım düşmesi sonucu dut ağacı ikiye bölünmüş ve yerden su kaynamaya başlamış. Bu suyun adı "Dutlupınar" olmuş.
     Halk tarafından büyük ilgi gören mesire yerlerinden biridir. Mavi ile Yeşilin kucaklaştığı her yer ister-istemez insanın ilgisini çeker.

     3-Davullupınar:
     Yeşilyurt ile Yakınca Kasabası arasında bulunan Taftacık-Dörtyol karşısında mesire yeridir. Kayaların derinliğinden çıkan su, içine bırakılan karpuzu birkaç dakika sonra çatlatacak kadar soğuktur. Buna rağmen içmeye elverişli olmadığı söylenmektedir. Hemen her yerin bir efsanesi olduğu gibi buranında kendine özgü bir efsanesi vardır.
     Bu mesire yerine "Davullupınar" denilmesinin sebebi; suyun, kayaların derinliğinden çıkarken davula benzer bir ses çıkartmasıymış adı ne olursa olsun buz gibi kaynak suyunun bulunduğu yerde yeşilin her rengi gözler önüne serilmiştir.

     4-Şabandede Pınarı:
     Atmalı mevkiinde merkeze 3km uzaklıkta bir bahçe içindedir. İnek pınarına giden yol üzerinde olan bir pınardır. Bahar ve yaz aylarında özellikle hafta sonları halkın rağbet gösterdiği bir piknik alanıdır.
     Adını çevresinde sevilen ve saygı duyulan "Şaban" adında bir kişiden alındığı sanılmaktadır.

     5-Güvercin Pınarı:
     Kadiruşağı-Atalar köyleri arasında merkeze 8km mesafededir. Koruderesinin doğusunda yüksek bir yerde, meşeliklerin arasından çıkan bir su kaynağıdır. Pınarın çevresinde çok miktarda güvercin vardır. Güvercinler, su ihtiyaçlarını bu pınardan giderdikleri için bu ad verilmiştir. Çok güzel bir mesire yeridir.

     6-İnek Pınarı:
     Yeşilyurttun güneyinde Kadiruşağı Köyünün sınırları içerisinde çıkan, merkeze 6km uzaklıkta bulunan bir kaynak suyudur. Hacmi geniş olan su hem soğuk hemde tatlıdır. İçme suyu olarak ve çevre bahçelerin sulanmasında kullanılmaktadır. Stress atmak için muazzam bir yerdir. Çevre İl ve İlçelerden özellikle yaz aylarında rağbet gören yeşillikler arasında güzel bir mesire yeridir.

     7-Buzağı Pınarı(Dana Pınarı):
     Kadiruşağı Köyü yolu üzerinde küçük bir su kaynağıdır. İnek pınarından yaklaşık 50m yukarısında bulunmaktadır. Yaz aylarında suyu tamamen kuruyan bir mesire yeridir.

     8-Diğer Pınarlar :
     Fazlının Pınarı, Çatalkaya(Kamışlı) Pınarı, Hastanın Pınarı, Değırmen Pınarı, Söğütlü Pınar, Fatma Pınarı, Aşık Pınarı(Gani Pınarı), Koruderenin Göze Pınarı


Arkadaşına Gönder
[1]

Üyelik
Kullanıcı Adı :
 
Şifre :
 
Güvenlik :
 918582
Güvenlik :
 
Hatırla :
 
   

» Yeni Kayıt !
» Şifremi Unuttum !
Bilgi
Merhabalar. Web sayfamıza hoş geldiniz. YEŞİLYURT İlçemiz Malatya İli merkezine 9 Km. uzaklıkta adı gibi yeşil ve bir o kadar da güzel bir ilçedir. İlçemiz özellikle DALBASTI kirazıyla, bunun yanında yine çeşit çeşit meyveleri, birbirinden güzel mesire yerleri, Malatya nın en modern sosyal - spor tesisleri ve çay bahçeleriyle ünlüdür. Tarihi ve günümüz mimari yapılarıda Yeşilyurt a ayrı bir hava katmaktadır. İlçemiz Malatya merkeze en yakın ilçedir. Bu nedenle özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde Malatya merkez ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Yaz mevsiminde yolunuz Malatya dan geçerse mutlaka ilçemize uğrayıp DALBASTI KİRAZIMIZIN tadına bakın. İnanın Pişman olmayacaksınız... İlçemize gelirken sakın fotoğraf makinalarınızı yanınıza almayı unutmayın.
Köşe Yazıları

Tülin GENÇ

KISA ZAMAN İÇERSİNDE YAŞANAN MUTLULUKLAR

Fatih GÜRCÜ

BİZİ KİMLER YETİŞTİRDİ?

GENÇ BAKIŞ H.Y.B

"ÖĞRETMEN YÜREKTİR"
Saat
Takvim
« Haz Temmuz
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Döviz Kuru
Alış
1 EUR : 4.2917 YTL
1 USD : 4.8365 YTL
Satış
1 EUR : 4.3202 YTL
1 USD : 4.8452 YTL
Son Dakika
Google'da Ara
..Buraya Yaz..
Kuşadası Escort
Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 0,20 saniyede yorumlandı.