Cumhurbaşkanını artık halk seçecek

Türkiye dün demokrasi tarihinin en önemli günlerinden birini yaşadı. 'Oy kullanmayın' çağrılarına rağmen halkın yüzde 68'i sandığa gitti. Tarihî oylamada yüzde 69 evet, yüzde 31 hayır çıktı. Böylece halk, ciddi gerilimlere yol açan cumhurbaşkanlığı krizlerine noktayı koydu.

Türkiye, 7 yılda bir tartışma konusu olan cumhurbaşkanı seçim sistemini değiştirdi. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören Anayasa paketinin oylandığı referandumdan ezici çoğunlukta (yüzde 68.92) 'evet' çıktı. CHP'nin 'sandığa gitmeyin' çağrısına itibar etmeyen seçmen, oyunu kullanarak cumhurbaşkanını bizzat seçmek istediğini ortaya koydu. Terörün gölgesi ve şehit cenazelerinin acısı altında gerçekleşmesine rağmen referanduma katılım oranı yüzde 67.54'ü buldu. Sandıktan çıkan sonuca göre, bugüne kadar TBMM'de milletvekilleri tarafından seçilen cumhurbaşkanını artık halk seçecek. Cumhurbaşkanının görev süresi 7 yıldan 5 yıla inecek. Aynı kişi iki kez bu göreve aday olabilecek. TBMM'de, tüm oturumlar 184 milletvekiliyle açılacak. Bir daha 367 krizi yaşanmayacak.

Oylama sonucunda 74 ilde 'evet', 7 ilde ise 'hayır' oyları çoğunlukta çıktı. En yüksek katılım, terör olayları nedeniyle zor günler yaşayan Doğu ve Güneydoğu illerinde gerçekleşti. Hakkari, Şırnak, Batman, Mardin, Diyarbakır ve Van gibi illerde 'evet' oranı yüzde 90'ı aştı. Genel seçimlerde CHP'nin 1. parti çıktığı Aydın, İzmir, Muğla, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli ile DTP'nin birinci çıktığı Tunceli'de 'hayır' oyları 'evet' oylarını geçti.

 


Haberin kaynağı : http://www.yesilyurtunsesi.com
Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA)