Sanayide Sahte Aspirin İmalatı!

Malatya'da jandarma ekiplerince hayvan ilaçları üretimi için ruhsatlandırılmış olan ve kene ile birlikte hayvansal ilaçların üretildiği işyerinde üretim yeri Kıbrıs/Lefkoşa olarak görünen yüz binlerce adet sahte İngiliz Aspirini ele geçirildi.

Yeşilyurt İlçe Jandarma ekipleri aldıkları bir ihbar üzerine Sağlık Müdürlüğü Eczacılık Şubesi'nden ekipleri de yanına alarak Özsan Sanayi Sitesi 20. Bloktaki, Tarım ve Köyişleri bakanlığınca hayvansal ilaç üretimi için ruhsatlandırılan işyerine baskın yaptı. Bir suçtan dolayı İstanbul'da cezaevinde bulunan Önder A.'ya ait işyerinde hayvansal ilaç ham maddeleri ile birlikte ambalajlanan küçük kutuların üzerinde üretim yeri Kıbrıs/ Lefkoşa olarak görünen halk arasında İngiliz Aspirini olarak bilinen Aspapirine adlı ilaçtan yüz binlerce adet ele geçirildi.

Yurt dışından getirildiği iddia edilen aspirinlerin hayvansal ilaçlarla aynı ortamda ve tezgahta ambalajlandığı ve eczanelere pazarlanma aşamasına hazır hale getirildiği belirtildi. Her birine 100 adet aspirinin koyulduğu küçük kutuların üzerine üretim yeri Kıbrıs / Lefkoşa, fiyat kupüründe ise 1.25 YTL ifadesi yer alıyor.

Jandarma ekipleri işletmede aspirinlerin 200 bin adetini kutulu halde eczanelere verilmek üzere hazır halde ele geçirirken, yaklaşık 1 ton dolayındakini ise kutulanmamış bidonların içerisinde ele geçirdi.

İşletmede kene gibi parazitlere karşı kullanılmak üzere üretimi yapıldığı belirtilen insan sağlığı için çok tehlikeli olan ilaçların yanında hayvansal ilaçların üretimini yapıldığı kaydedildi.

İşletmede çalışan bir kişi aspirinlerin eczanelere verildiğini söyledi.

Sağlık Müdürlüğü ekibinden yer alan Dr. Yahya Özden, hayvansal ilaçlar için ruhsatlı olan işyerinde insan sağlığı için kullanılan ilaç üretim ve ambalajının yapılamayacağını belirterek, işletmede aspirinlerin ambalajlandığını gördüklerini söyledi.

Olay yerine gelen İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Mehmet Ülger, yapılan operasyon hakkında bilgiler alarak tesiste incelemelerde bulundu.


Haberin kaynağı : http://www.yesilyurtunsesi.com
Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA)