Malatya'dan da Kalktı

Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı 8. Ana Jet Üssü'nden 11 adet F-16 ve Malatya'daki 7. Ana Jet Üssü'nden kalkan bomba yüklü 4 adet Fantom Irak'ın kuzeyindeki Zap-Şivi, Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerindeki teröristlere ait hedefleri bombaladıktan sonra Diyarbakır'a indiler.

Salı günü öğle saatlerinde Diyarbakır'daki hava üssünde askeri hareketlilik yaşandı. 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı 8. Ana Jet Üssü'nden havalanan 11 adet bomba yüklü F-16 uçağı ile Malatya'dan harekat için Diyarbakır'a gelen 4 adet F-4 Fantom saat 11.00 sıralarında sınıra doğru hareket etti.

Birbiri ardına kalkan bomba yüklü uçakların Irak'ın kuzeyindeki Zap-Şivi, Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerindeki teröristlere ait hedefleri bombaladıkları öğrenildi.

Uçaklar yaklaşık 2 saat 20 dakikalık uçuşun ardından Diyarbakır'daki hava üssüne döndüler. Malatya'dan harekata katılan 4 adet Fantom uçağı ise Diyarbakır'dan yakıt ikmali yaptıkltan sonra tekrar havalanarak 7. Ana Jet Üssü'ne gittiği öğrenildi.

Bu arada bombalamanın başladığı dakikalarda piste 3 adet kargo uçağı indi. Uçakların Piste inişleri sırasında olası bir kazaya karşı itfaiye araçları hazır bekletildi. Uçakların inişi sonrası yavaşlama paraşütlerini açtıkları gözlenirken, başarılı iniş yapan uçaklar hangarlara doğru yöneldi.

Operasyonla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde ise şu açıklama yeraldı:

"Irak'ın kuzeyindeki Zap-Şivi, Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefler, Türk Hava Kuvvetlerine mensup savaş uçakları tarafından, 15 Ocak 2008 günü icra edilen hava harekatı ile etkili olarak vurulmuştur.

Görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetli bir şekilde üslerine dönmüşlerdir.

Hava harekatında, örgüte ait olduğu kesin olarak teyit edilen hedeflere taarruz edilmiştir. Genelkurmay Başkanlığınca daha önce de açıklandığı gibi, bölgedeki sivil halkın operasyonlardan etkilenmemesi için azami hassasiyet gösterilmektedir.

Asker ve sivil ayırt etmeksizin herkesi hedef alan PKK-KONGRA-GEL terör örgütü, son eylemleriyle gerçek yüzünü bir kez daha ortaya koymuş ve insanlığın temel değerlerini benimseyen tüm uygar dünyanın hedefi haline gelmiştir."
Kaynak = MALATYAHABER.COM


Haberin kaynağı : http://www.yesilyurtunsesi.com
Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA)