OKS'DE YÜZLERCE BİRİNCİ ÇIKABİLİR

OKS'DE YÜZLERCE BİRİNCİ ÇIKABİLİR

 

Bu yıl son kez yapılan OKS'yi öğrenciler çok kolay buldu. Şu ana kadar en az 100 öğrencinin 100 sorunun tamamını da doğru yanıtladığı tespit edildi. Ancak bu öğrenciler için hiç de iyi değil


Yaklaşık 1 milyon öğrencinin girdiği, bu sene son kez yapılan OKS'de şu ana yapılan tepsitlere göre 100 öğrenci 100 sorunun tamamını da doğru yanıtladı. Yani 500 tam puan alacak. Uzmanlara göre öğrencilerin net oranlarının yükselmesi yerleştirmede yığılma olacağı anlamına geliyor, taban puanların artacağı ihtimalini güçlendiriyor. Türkiye Özel Öğretim Kurumları Derneği'nin (TÖDER) uzmanlarına göre bu yıl 70 netin altında alan öğrencilerin anadolu liselerine yerleşmesi zor görünüyor. Uzmanlara göre yığılma olması kaçınılmaz. Bu sene 70 netin altında alan bir öğrencinin bir okula yerleşme ümidinin daha zayıf.Uzmanlar, sonuçlar gelene kadar adaylara netlerini 2007 puanlarıyla kıyaslayıp, beklenti içine girmemeleri tavsiye ediyor.
TÖDER uzmanları şöyle konuştu: "100 çocuk tam puan yapmışsa, başarı puanları da eşitse bu kez yaşlarına bakılacak. 125 bin kontenjan var. Türkiye genelinde baktığınızda 70 netin altında yapan birinin yerleşmesi zor güzüküyor. 11 Temmuz'da sonuçlar gelmeden 2007 karşılaştırması yapmasınlar. Bu kez bu bir gösterge olmayacak. Hayal kırıklığı yaşamamak için geçen seneye göre hesap yapmasınlar."(Radikal Gazetesinden alıntı)

Sınava giren öğrencilerimize başarılar dilerken, bugün tatile girecek tüm öğretmen ve öğrencilerimize iyi tatiller temenni ederim.


Haberin kaynağı : http://www.yesilyurtunsesi.com
Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA)