161 Bin Öğrencinin Karne Heyecanı

Türkiye’de 15 milyon,  Malatya’da 161 bin öğrenci için tatil başladı.

İlköğretim okullarında okuyan öğrenciler bugün karne sevinci yaşadı. ama lise öğrencileri genelde elleri boş döndü. Onlar karnelerini alamadılar çünkü son anda Lise Sınıf Geçme Yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Şimdi liselerin yeni yönetmeliğe göre karneleri yeniden yazılacak.

Malatya’da ise 161 bin öğrenci ile 8 bin 750 öğretmen 2008-2009 eğitim-öğretim yılının başlayacağı 8 Eylül'e kadar tatile girdi.

Liseler için karne heyecanı bitmedi. Lise öğrencileri genelde karnelerini alamadı. Çünkü, karnelerin yeni yönetmeliğe göre yeniden yazılması gerekiyor. Okulların kapanmasına bir gün kala yayımlanan ve 5 zayıfla sınıf geçmeyi düzenleyen yönetmelik liselerin karnelerine yetişemedi.

Karneler alındı ama, sınav heyecanı sürüyor. Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinde okumak isteyen ilköğretim son sınıf öğrencileri, 8 Haziran 2008'de son kez yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na girmişti.  İlköğretim 6 ve 7'nci sınıfların gireceği Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (DPY-B) ile Seviye Belirleme Sınavları (SBS) ise 21-22 Haziran 2008 tarihlerinde birlikte yapılacak.
 21 Haziran'daki sınava 6'ncı sınıf, 22 Haziran'daki sınava 7'nci sınıf öğrencileri girecek.
Lise son sınıftaki öğrenciler ise 15 Haziran Pazar günü yapılacak Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS), üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar da 22 Haziran 2008'de yapılacak Yabancı Dil Sınavı'na girecek.
Yaz tatili, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin sınav sonuçlarını bekleyişiyle geçecek. OKS sonuçları 11 Temmuz 2008'de, ÖSS sonuçları ise 15-20 Temmuz 2008 tarihleri arasında açıklanacak.

Kaynak=Malatyaertv.com


Haberin kaynağı : http://www.yesilyurtunsesi.com
Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA)