Barajlarda Durum

Küresel ısınma nedeniyle barajlarda suyun günden güne azaldığı, bu nedenle suyun tasarruflu kullanılması istendi.
 
 
 
Devlet Su İşleri (DSİ) Malatya Şube Müdürü Mehmet Albostan, barajlardaki su seviyesinin günden güne düştüğüne dikkat çekerek, "Daha önceden de açıklamalarımızda belirtmiştik, şimdi de söylüyoruz. Küresel ısınma nedeniyle su kaynaklarında bir düşüklük var. Bu nedenle, bahçelerini sulayanlar kesinlikle suyu israf etmemelidir. Bahçe sulayanlar bilmeli ki, suyu tasarruflu kullanırlarsa, bir su daha fazla verme imkanları olur. Çünkü, barajlarda suyun azalması sıkıntıya neden oluyor" dedi.

Albaston, barajlardaki doluluk oranı konusunda da şu bilgileri verdi:

“Çat Barajı doluluk kapasitesi 288 milyon metreküp. Geçen yıl 80 milyon metreküp su vardı, bu yıl 45 milyon metreküpe düştü.

Polat Barajı; 13 milyon 800 bin metreküp doluluk kapasitesi. Geçen yıl 8 milyon metreküp su vardı, bu yıl 6 milyon metreküpe düştü.

Sürgü Barajı; 70 milyon metreküp doluluk kapasitesi. Geçen yıl 47 milyon 400 bin metreküp su vardı, bu yıl 37 milyon 260 bin metreküpe düştü.

Sultansuyu Barajı; 53 milyon 157 bin metreküp doluluk kapasitesi. Geçen yıl 39 milyon metreküp su vardı, bu yıl 36 milyon 477 bin metreküpe düştü."

ARŞİV FOTO: Sultansuyu Barajı
Malatyahaber

Haberin kaynağı : http://www.yesilyurtunsesi.com
Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA)