Ramazan vurgununa dikkat!

Tüketici Eğitim ve Koruma Derneği (TEKODER) Şube Başkanı Ali Düzova 2008 Ramazan ayının 1 Eylül'de başlayacağını belirterek, herkesin şimdiden gıda, giyim ve tatlı çeşitlerini merak ettiğini söyledi.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması düzenleyen Düzova, bu Ramazan ayında fiyatların artmaması gerektiğini belirtti. Düzova şunları söyledi; “Bizler dernek olarak 1995 yılından beri tüketicilerimize hizmet vermekteyiz.

“VATANDAŞ ZOR DURUMDA'

Son birkaç yıl hariç diğer yıllarda fiyatlar her Ramazan ayında yüzde yüz artmıştır. Her şey iki üç katına çıkıyordu. Yetkililer veya ilgili gıda satıcıları ise her artışı çeşitli sebeplere bağlıyorlardı. 2008 Ramazan ayı 1Eylül'de başlayacak. Herkes şimdiden merak ediyor. Acaba gıda fiyatları artacak mı? Giyim fiyatları artacak mı? Tatlı çeşitleri artacak mı? Bayramlık hediyeler ve bayramlık şekerler artacak mı? Ne yazık ki bu yılda Küresel Isınmayı sebep gösterecekler. Zaten bundan birkaç ay önce küresel ısınmayı sebep göstererek özellikle kuru gıda ürünlerini iki üç kat artırdılar. Yine olan fakir ve fukaraya oldu.

Basın aracılığıyla özellikle belediye Esenlik Şirketlerine sesleniyoruz. Hiç olmazsa Ramazan ayında fiyatları bir aylık aşağıya çeksin. Diğer marketlerin de özellikle gıda ürünlerinde bir aylık fiyat indirimine gitmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu. Düzova, vatandaşın ekonomik durumunun hiç iyi olmadığını ve zor günler geçirdiğini kaydetti. Düzova, “Yemin ediyorum ki vatandaşın durumu hiç iyi değil, hiç iyiye de gitmiyor. Bir şeyler yapmak gerekiyor. Vatandaş zor günler geçiriyor. Ramazan ayı, okulların açılışı ardında havalar soğuyacak kışlık giysiler -odun, kömür, doğalgaz parası gelecek: Ne olacak bu ahalinin hali. Varın kararı siz verin. Daha bir yıl olmadan zaten gıda ürünlerinde fiyat artışı oldu. Önceki yıllarda Ramazan ayında fiyatlar iki üç kat artıyordu. Fakat son iki yılda eski yıllara göre fazla bir artış görülmedi. Bu yılda fazla bir artışın olacağını tahmin etmiyoruz. Yinede Ramazan ayında bazı gıda ürünlerinde artış olabilir. Giyimde özellikle çocuk ve bayan giyiminde fiyatlar artabilir. Ne yazık ki bizlere sunulan gıda ürünleri üzerinde oynanan oyunları hiç kimse bilmiyor. Böyle Gelmiş böyle de gidecek. Çünkü bu ekonomiyi ne denetleyen ne düzenleyen hiçbir resmi kurum yok” ifadesini kullandı.

“TÜKETİCİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KONULAR”

Piyasanın allak bullak olduğunu ve tüketicinin dikkat etmesi gereken önemli konular olduğuna dikkat çeken Ali Düzova, “Aşırı israftan kaçınılmalı, Ramazan ayı dolayısıyla bir hafta önceden gıda stok etmeleri gerekmiyor. Ramazan sonrası bayram dolayısıyla yine alışveriş yaparken aceleye ve telaşa gerek yok. İstenilen her ürüne rahatlıkla ulaşabilirler. Alışverişlerini sakin ve zaman ayırarak yapmaları gerekiyor. Örnek olarak: Meyve Sebze Hal'ında çıkışı 25 yeni kuruş olan yerli domates bizlere 50 yeni kuruşa satılıyor. Yine Hal'de çıkışı 80 yeni kuruş olan yeşil fasulye biz tüketicilere 1.25 yeni kuruşa satılıyor. Yine Hal'de çıkışı 55 yeni kuruş olan taze patates biz tüketicilere 90 yeni kuruşa satılıyor. Bu fiyatlar tüm ürünlerde aynı gidişatla devam ediyor. Denetleyeni yok düzenleyeni yok” dedi.(Yenigün)

Kaynak=Malatyaguncel.com


Haberin kaynağı : http://www.yesilyurtunsesi.com
Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA)