35 Terörist Öldürüldü

Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Şırnak'ın Cudi Dağı'nın doğusunda Besta bölgesinde geçtiğimiz salı günü sızma girişiminde bulunan iki ayrı terörist gruba düzenlenen operasyonun ardından elde edilen dinleme dokümanından, teröristlerin 35 zayiat verdiklerinin belirlendiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı Karargahındaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında konuşan Tuğgeneral Gürak, Şırnak Cudi Dağı'nın doğusunda Besta bölgesinde konuşlu birliğin ileriden emniyetini sağlayan emniyet unsurlarına yönelik 14 Ekim 2008 Salı günü saat 16.00'dan itibaren sızma girişiminde bulunan iki ayrı terörist grubun bu faaliyetine başlama fırsatı verilmeden tespit edildiğini bildirdi. Tuğgeneral Gürak, emniyet unsurlarınca süratle terörist gruplara ateşle karşılık verildiğini ayrıca, tabur
merkezindeki destek silahları ve Şırnak bölgesinde konuşlu kobra helikopterleri ile terörist grupların yoğun bir şekilde ateş altına alındığını vurguladı. Bu olayla ilgili bölücü terör örgütü unsurlarının kendi aralarındaki telsiz görüşmelerinden alınan bazı dinlemeleri gazetecilere okuyan Tuğgeneral Gürak, örgüt mensuplarının görüşmelerini şöyle aktardı: 

"- Kaç kişisiniz? 
- Bir taraf 22, bir taraf 37. 
- Anlaşıldı tamam. 
- (Diğer grup) Sayımız yeterli. 
... 
- Havan atıyorlar geri çekiliyoruz, 4-5 tane zayiat var. 
- Gruplar birleşti yardım istiyoruz. Zaiyat 5'den fazla olabilir. 
- Ölüleri alacak mıyız? 
- Alamaya biliriz. 
- Bir tanesi kayadan düşmüş, kalçası kırılmış. 
- Bu böyle gitmez, kafasına sıkın. 
... 
- Destek geliyor. Bir yaralının işi bitti. 
- 9 kişi yaklaştık. 30 metre kadar sızmaya çalışıyoruz. 
- 3 ölü, geri çekiliyoruz. 
... 
- Havan atışıyla bizi sıkıştırıyorlar. 
- Aşağıya geri çekilin, bizi görüyorlar. 
- Bir kişi daha gitti. 
... 
- Helikopterler geldikten sonra tepenin güneydoğu yamaçlarında çukura girdik, 3 ölü daha verdik. 
- Kobraların gelmesiyle diğer gruplar irtibatımız kesildi. 
- 10 dakika önce buluştuk ve kayıp sayısı 34. 
- 6 kişiden biri yaralı. 
- Sayıca bizden üstün oldukları için geri çekiliyoruz. 
- 6 kişi yaralı. 
- Yaralılarla sınırdan geçemezsiniz. 
- Onu da halledin. 
- Dere yatağından çıktık. Ölü arkadaşlardan 11 tanesini sakladık, 24 tane kaybımız var."


Tuğgeneral Gürak, dinlemeye takılan diğer büyük telsiz konuşmalarında da olayın teröristler tarafından da teyit edildiğini belirterek, "Bu olayda örgüt büyük zayiat vermiştir. Ancak bölücü terör örgütü, ölülerini, Bayraktepe'de de olduğu gibi bölgeye gömmekte, bir kısmını yanında götürmekte veya arazinin uygun yerlerine bu ölüleri saklamaktadır" şeklinde konuştu.

TUGAY KOMUTANI YARALI..
Gürak, Hakkari'de terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda bir helikopterin kırıma uğraması sonucu yararlanan 1. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük'ün dizinde ve kaburgasında kırık bulunduğunu belirterek, "Diğer yaralıların da hayati tehlikesi bulunmuyor. Bölgede operasyonlara devam edilmektedir" dedi.

10 Ekim'den bugüne kadar meydana gelen olay sayısı, zayiat durumu ve ele geçirilen teröristlerle ilgili bilgi veren Tuğgeneral Gürak, TSK'nın, bölücü terör örgütüne yönelik icra ettiği faaliyetler kapsamında, bu dönem içinde 31 iç güvenlik olayının meydana geldiğini, toplam 19 patlayıcı madde olayından 15'inin güvenlik kuvvetleri tarafından yerinde imha edilerek olası zayiatların önlendiğini bildirdi. 

Bu dönemde yapılan istihbarat takibi sonucu, 2 defa Zap ve Hakurk bölgesine sınır ötesi hava harekatı gerçekleştirildiğini belirten Tuğgeneral Gürak, şunları kaydetti: 

"Bu harekatlardan örgütün üst düzey yöneticilerinin de aralarında bulunduğu değerlendirilen Zap bölgesine yapılan hava harekatına dikkatinizi çekmek istiyorum. Yapılan hava harekatı sonucu belirlenen hedefler tam isabetle vurulmuştur." 

Tuğgeneral Gürak, aynı dönem içinde güvenlik kuvvetlerinden 5 personelin şehit olduğunu, ayrıca, bölücü terör örgütünün eylemlerinden 3 vatandaşında zarar gördüğünü kaydetti. 

TEKNİK NEDENLERLE DÜŞTÜ
Hakkari'nin Kavaklı bölgesi meydana gelen olay hakkında da bilgi veren Tuğgeneral Gürak, bu bölgede bir grup teröristin barındığı yönünde bilgiler alınması üzere 15 Ekim günü saat 05.00'de 3 tabir ile bölgede bir operasyon başlatıldığını belirtti. Birliklerin, gündüz Kavaklı vadisini aradıktan sonra aynı gün akşam operasyonun bir sonraki aşaması olan ve teröristlerin muhtemel bulunabileceği bölgeye doğru manevraya başladığını ifade eden Tuğgeneral Gürak, şöyle devam etti: 

"Bu esnada Altındağlarının kuzeyinde saat 20.30'de bir birliğimiz bölgesinde bir patlama meydana gelmiş müteakiben teröristlerin açtığı ateş sonucu, 4 güvenlik görevlisi şehit olmuştur. Teröristlere şiddetle karşılık verilmesi üzerine temas kesilmiştir. Teröristlerin kaçış istikametine doğru süratle, 22.30'de 1. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük'ün komutasında takviye bir komando bölüğü olay bölgesine helikopterlerle sevk edilmiştir. Helikopterlerin inişi esnasında bir helikopterimiz teknik nedenlerden dolayı kırıma uğramış ve içinde bulunan 16 personelimiz yaralanmıştır. Yaralılar derhal Şırnak'taki Askeri Hastanesine sevk edilmiş ve maalesef yaralı personelimizden biri hastanede hayatını kaybederek şehit olmuştur. Yaralılar arasında Tugay Komutanı da yer almaktadır. Tugay Komutanının, dizinde ve kaburgalarında kırık vardır. Yaralı personelimizin durumlarında herhangi bir hayatı tehlike bulunmamaktadır. Meydana gelen olayda şehit düşen personelimize Allah'tan rahmet, değerli ailelerine ve yüce milletimize başsağlığı, tüm yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Bölgede operasyonlara devam edilmektedir."

ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİ 
Tuğgeneral Gürak, 10-17 Ekim 2008 tarihleri arasında TSK tarafından 8 adet arama kurtarma faaliyetinin icra edildiğini, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca 103 kişinin denizden sağ olarak kurtarıldığını, 1 kişinin ise ölü olarak bulunduğunu bildirdi. 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın tanıtılmasıyla denizcilik bilincinin halka yaygınlaştırılması kapsamında 1 TIR ile gezici müze ve tanıtım sisteminin oluşturulduğu ifade eden Tuğgeneral Gürak, söz konusu TIR'ın 8 Ekim-14 Kasım 2008 tarihleri arasında 21 farklı ilde tanıtım faaliyeti icrasına başlandığını kaydetti. Tuğgeneral Gürak, 37 gün boyunca 3 bin kilometre sürecek gezici tanıtım sisteminde ilköğretim ve lise öğrencileri öncelikli olmak üzere vatandaşlara Deniz Kuvvetlerinin tanıtılacağını
vurguladı. 

www.malatyahaber.com

Haberin kaynağı : http://www.yesilyurtunsesi.com
Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA)