17 Ağustos'u Unutmayalım!

 

Bugün 17 Ağustos depreminin 10. yılı. 10 yıl önce Türkiye,  Marmara’da yaşanan o büyük depremle yıkılmış ve verilen kayıplar Türkiye’nin deprem defterinde yeni bir sayfa açmıştı.  Mimarlar odası,  hemen her şeyin çok çabuk unutulduğu ülkemizdeki,  17 ağustos 1999’da yaşanan depremin ve o ağır bilânçonun sebeplerini unutturmadı. Mimarlar Odası,  tıpkı 17 Ağustos depreminin yaşandığı Marmara gibi Malatya’nın da 1. Derece deprem bölgesinde yer aldığını hatırlatıp, denetimler teknik uygulama sorumlularınca yapılmalı uyarısında bulundu.

Malatya Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Şahin Marmara depreminde yitirdiklerinin hala özlemini duyanlar, depremin 10. yılında, yaşadıklarını acıyla hatırladıklarını söyledi. Şahin, sağlam yapılaşmanın önemine değindi. Şahin, “Marmara’da yaşanan dramın benzerinin Malatya’mız da şu ana kadar yaşanmasına sadece bir şanstı. Sevinerek söyleyebiliriz ki Malatya bu 10 yıl içerisinde alabileceğimize dersleri alan ender kentlerimizdendir. Bu cümleden her şeyin çözüldüğünü anlamını çıkartılmamalıdır. Malatya’nın da 17 Ağustos da bu felaketi yaşayan Marmara bölgesi ile aynı olarak 1. derece deprem bölgesinde olduğu unutulmamalı. Yapacak ve dikkat edecek daha çok işimizin olduğunun altını çizmek istiyoruz”ifadesine yer verdi.

Malatya Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Şahin, Malatya’nın çevre düzeninin düzgün yapılmasıyla depremselliğin göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti. Şahin, “Benzeri olaylarda 1999’da önce yapılan yapılarımız için aynı şeyleri söylemek ne yazık ki mümkün değil. Bu nedenle 1999’dan önce yapılan yapıların envanterinin çıkartılarak analizlerinin yapılması ve sonuçlara göre alınacak tedbirlerin ve yapılacak işlerin planlaması acil olarak gerekmektedir. Önemli ve akılcı onbinlerce insanı kayıp etmeden tedbirleri almaktır. Kentimizin çevre düzeni planı bir an evvel yapılmalıdır. Çünkü çevre düzeni planı aynı zamanda kentin depremselliğini göz önünde bulunarak hazırlamaktadır. Böylelikle zeminin sağlıksız olduğu bölgelerde yapılaşma engellemektedir. Şu anda Malatya Belediyesinin üzerinde durduğu demin donatı ve beton kontrolleri titizlikle devam etmektedir. Ayrıca aynı denetimler teknik uygulama sorumlularınca yapılmalıdır”sözlerine yer verdi.

Kaynak : Malatyaertv.com


Haberin kaynağı : http://www.yesilyurtunsesi.com
Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA)