Reçeteler sisteme işlenemiyor

ECZANELERDEN "YENİ SİSTEMİ ERTELEYİN" AÇIKLAMASI
- MALATYA ECZACILAR ODASI BAŞKANI BÜLENT KÖSE:
- "SİSTEMİ ERTELEYİN, İLAÇ VE SAĞLIK HİZMETLERİ DURDU"

MALATYA - Malatya Eczacılar Odası Başkanı Bülent Köse, ilaç reçetelerinin işlendiği MEDULA Sisteminin kilitlendiğini açıklayarak, "Reçeteler sisteme işlenemiyor. Hekim kayıtları yok, rapor girişleri yapılmamış. Teşhislerin birçoğu bulunamıyor. Benzeri bir dizi sorun var" dedi.
Köse yaptığı açıklamada, "Bugün itibariyle devreye alınan MEDULA Reçete Provizyon Sistemi ile ilgili olarak, Odamıza yoğun biçimde başvuru ve bildirimde bulunulmaktadır. Bu bildirimlere göre; bazı sağlık kurumlarında görevli doktorların sistemde kaydının bulunmaması ve/veya branş bilgilerinin sisteme kaydedilmemiş olması nedeniyle bu doktorlar tarafından yazılan reçetelerin karşılanması mümkün değil. SUT hükümleri ile ilgili olarak MEDULA Reçete Provizyon Sisteminde yapılmış olan düzenlemelerde, öncekisistemde kullanılmakta olan kodlar kullanılmıyor. Buna bağlı olarak hastalara ait reçetelerin sisteme girişi yapılamıyor. Eczanelerde hastalar beklemek zorunda kalıyor. İlaç temin noktasında sıkıntı yaşanıyor ve yoğun biçimde hasta şikayetleri ile karşılaşılıyor. Sistem çalışmadığı için reçete girişi yapılamıyor" ifadelerini kaydetti.
Köse şunları söyledi:
"Sistem ile ilgili yaşanan sıkıntıların ilaç temin hizmetini aksatacak boyutta olduğu değerlendirildiğinden, konunun SGK tarafından çok ivedi olarak değerlendirilmesi gerekiyor. MEDULA Reçete Provizyon Sisteminin devreye alınması ile ilgili olarak, geçiş sürecinde eski sistemin de yeni reçete girişi için devrede tutulması gerekiyor. Bunun mümkün olmaması halinde MEDULA Reçete Provizyon Sistemi'nin, sistemde verilerde ve kodlarda yer alan eksikliklerin tamamlandığı bir tarihe ertelenmesi gerekiyor.
Eczanelerimizde yaşanan sorunun sebebi biz eczacılar değil Sosyal Güvenlik Sistemi'nin yeni provizyon sistemidir."
Köse, hastalara çok acil olan ilaçlar dışında ilaç verilemediğini de belirtti.

Kaynak : Malatyaguncel.Com


Haberin kaynağı : http://www.yesilyurtunsesi.com
Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA)