6 Askerin Katili Amanos Grubu

İskenderun'da nöbete giden askerleri taşıyan araca yapılan roketli saldırıda 6 askerimiz şehit düştü. Saldırıyla ilgili soruşturma sürerken operasyonlar başlatıldı

Terörün karanlık yüzü bu kez İskenderun'da kendini gösterdi. Deniz İkmal Destek Komutanlığı'ndaki Şehit Er Remzi İlboğa Kışlası'nda önceki gece yarısı otoyoldan teröristler tarafından önce roketatarlarla ardından uzun namlulu silahlarla açılan ateş sonucunda 6 asker şehit oldu, 7 asker de yaralandı. Saldırıyı Amanos Dağları'nda yıllardır barınan PKK'lı grubun gerçekleştirdiği belirtildi.


YOLDA YAKALADILAR

Hatay'ın İskenderun ilçesinde önceki gece saat 00:40 sıralarında Modern Evler mahallesindeki Deniz İkmal Destek Komutanlığı'ndaki Şehit Er Remzi İlboğa Kışlası'nda görevli askerleri nöbet değişimi için görev yerlerine götürmekte olan araca Adana-İskenderun TEM Otoyolu'na yakın mesafede bölücü terör örgütü PKK mensuplarınca RPG - 7 roketatarla saldırı düzenlendi. Roketatarın ardından teröristler uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Askerlerin de açılan ateşe karşılık vermesi sonucunda bölgede çatışma yaşandı. Çatışmada 6 asker şehit olurken, 7 asker de yaralandı. Yaralı askerlerden 3'ü GATA'ya sevk edilirken, 2'si İskenderun Devlet Hastanesi, bir diğeri de Deniz Hastanesi'nde tedavi altında alındı.

BİTLİS'TE PATLAMA

Bitlis'in Bölükyazı ve Doğruyol köyleri kırsalında yola döşenen mayın sivil araç geçişinde patladı. Ölen ya da yaralanan yok.

KIŞLA ÖNÜNE BOMBA

Elazığ'da 8. Ordu Komutanlığı'na bağlı Fahri Belen Kışlası'nın kapısına bırakılan zaman ayarlı bomba imha edildi.

TUNCELİ'DE ÇATIŞMA

Tunceli'de polis noktasına silahlı saldırı düzenlendi, 2 polis yaralandı.

Demirtaş: Üzgünüm, keşke olmasaydı

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hatay'ın İskenderun İlçesi'ndeki terörist saldırıya ilişkin, ''Keşke bu tür acılar yaşanmasın diye sarf ettiğimiz çabalarda sonuç almış olsaydık'' dedi. Türkiye'nin bu tür acılara fazlasıyla katlandığını söyleyen Selahattin Demirtaş, üzüntülerini dile getirerek, ''Gençlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Keşke barış konusundaki çağrılarımız diğer partilerden kabul görse, ortak çaba gösterseydik. Umut ederim başka acılar yaşanmaz.

İŞTE AMANOS DAĞLARI'NDAKİ PKK'LI GRUBUN EYLEMLERİ

- 9 Mart 2008: PKK'lı grup kaçırdıkları iki maden işçisini öldürdü.
- 27 Kasım 2008: TEM otoyolunun Denizciler gişesinde görevli 2 trafik polisi teröristlerce yapılan saldırıda şehit oldu.
- 9 Ağustos 2009: Askeri Radar Üssü bölgesinde devriye gezen askeri birliğe bir grup PKK'lı tarafından uzun namlulu silahçıkan çatışmada, jandarma komando erlerden Yusuf Tiryakioğlu şehit oldu.
- 29 Mayıs 2010: Kisecik Köyü yakınlarındaki krom madenine bir grup PKK'lı saldırdı. Çatışmada, özel güvenlik görevlisi Mustafa Dolumay hayatını kaybetti.

Acının memleketi yok

- İSTANBUL: Şahit Erhan Terletme'nin İstanbul Beykoz'daki evine de ateş düştü. Birbiri ardına kümelenmiş gecekondulardan oluşan İstanbul Beykoz Çifte Havuzlar Babacan Sokak'taki ve acı haber sabah erken saatte geldi. Tek çocukları Erhan Terletme'in şehit olduğu haberini alan anne Fatma Terletme ve baba Necati Terletme sinir krizi geçirdi. Şehit er Erhan Terletme'nin cenazesinin bugün Selimiye Camii'nde düzenlenecek askeri törenin ardından Paşabahçe Mezarlığı'na defnedilecek.

- VAN: Hain saldırıda şehit düşen er Erol Tavukçu'nun Van'daki baba ocağına ateş düştü. Aldıkları haberle yıkılan Tavukçu Ailesi ağıtlarla şehidine ağlarken, şehidin mahallesi Türk bayrakları ile donatıldı. Baba Mehmet Emin Tavukçu, 'Oğlumla önceki gün konuştum. İyi olduğunu söyledi. Parasının olduğunu söyleyerek para istemedi. Şimdi bana şehit haberi geldi, vatan sağ olsun' dedi. Anne Naciye Tavukçu da gözyaşları içinde Kürtçe ağıtlar yaktı. Şehit asker memleketi Van'ın Muradiye İlçesi'nde toprağa verildi.

- MALATYA: Er Ümit Akbulut'un şehit olduğunu televizyondan öğrenen Malatya'daki ailesi acı haberle yıkıldı. Akbulut'un acılı annesi 4 gün önce telefonla görüştüğünü oğlunun herkese selam söyleyerek, askerlik yaptığı yerin çok iyi olduğunu söylediğini anlattı. Şehit Akbulut'un cenazesi memleketi Malatya'nın Kuluncak ilçesinde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazıyla toprağa verildi.

- ERZİNCAN: Şehit olan 5 aylık asker İsmail Kartal'ın Erzincan'ın Kemah İlçesi Karacalar Köyü'ndeki evine de ateş düştü. Oğlu ile en son şehit olmadan birkaç saat önce görüştüklerini söyleyen anne Neriman Kartal, ağıtlar yakarak oğlunun kendilerini çok özlediğini ve askerliğe alışmaya çalıştığını söylediği belirtildi. Acılı anne baygınlık geçirirken baba Duran Kartal ise bu haberle yüreklerinin dağlandığını ifade etti. Şehit İsmail Kartal'ın amcasının oğlunun da 1992'de şehit düştüğü öğrenildi.

İzmir'e iki şehit geldi

- İZMİR: Şehit düşen 6 askerden ikisi olan İzmirli er 20 yaşındaki Kerem Oğuz Erbay ile aynı yaştaki er Serhat Aslan'ın evlerine de ateş düştü. Geçen şubat ayında askere giden Erbay'ın şehit olduğu haberi, ailesini yasa boğdu. On yıl önce babasından boşanan annesi Gül Makina ile yaşayan şehit Erbay'ın en son gece yarısı kız arkadaşı ile telefonla konuştuğu, 'Nöbete gidiyorum kendine iyi bak' dediği öğrenildi. Acılı habere dayanamayıp baygınlık geçiren anne Makina, 'Oğlum teröre kurban gitti, savaşarak ölmedi. Bu savaş değil, kahrolası terör.' diyerek gözyaşı döktü.

'Biran önce çözün'

Şehit Er Serhat Aslan'ın ailesi çocuklarının şehit düştüğü haberini televizyonlardan öğrendi. Çanta imalatçılığı yapan baba Hamit Aslan, Bu bir oyun, 30 yıldır bitmiyor. Bir oyuna kurban ediliyoruz. Türk-Kürt fark etmiyor. Bu sorunun bir an önce çözümünü istiyoruz' diye konuştu. Şehit erler Erbay ve Aslan'ın cenazeleri bugün İzmir'de toprağa verilecek.

TERÖR UZMANLARI NE DEDİ?

İsrail'le ilgisi yok
Ercan Çitlioğlu (Terör Uzmanı) :

'Bu saldırıyı Amanos Dağları'nda 12 yıldır faaliyet sürdüren 20-40 kişilik grup yapmıştır.Bu olayı İsrail'in yardım gemilerine yaptığı baskınla bir ilgisi yok. Çünkü bu saldırı önceden planlanmış hazırlık yapılmış bir saldırı. İskenderun'daki saldırıdan çıkarılacak en önemli mesaj PKK'nın artık bilinen eylem alışkanlığının dışına çıkmasıdır. Şu an riskli iller son zamanlardaki göçlerle Demografik yapıları bozulan Mersin, Adana, İskenderun gibi illerdir.'

Saldırı rutin dışı

Doç. Dr. İhsan Bal (USAK Terör Masası): 'Bu sıradan bir saldırı gibi gözükmüyor. Saldırı üç nedenle çok önemli. Tam da İsrail komandolarının yardım gemilerine baskın düzenlediği döneme denk gelmesi birinci neden, ikincisi bir deniz üssüne yapılması bu da yeni bir durum, Hatay'da donanmamıza yönelik yapılan bu saldırı, İsrail'i karşılayacak olan merkeze yapıldı. Yani firkateynlerimiz orada. Üçüncüsü ise tam da bu konular İsrail-Türkiye arasındaki böyle bir gerilimi insan hakları mesafesinde konuşulacak iken konu teröre hapsediliyor. Dolayısı ile ben saldırı ile İsrail komandolarının baskını arasında bağlantı olduğunu düşünüyorum.'


Haberin kaynağı : http://www.yesilyurtunsesi.com
Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA)