KREDİ KARTI TAKSİTLERİNE SINIRLAMA GELİYOR

Tüketimi kısmak ve ihracatı desteklemek isteyen ekonomi yönetimi yeni bir adım atıyor. Kredi kartıyla taksitli alışverişe yeni sınırlama geliyor. Yeni düzenlemeyle bankalar eskisi kadar çok taksitli alışveriş imkanı sağlayamayacak.
 
Kredi kartına taksitler artık eskisi kadar kolay olmayacak. İç tüketimi kısmak isteyen ekonomi yönetimi kredi kartıyla taksitli alışverişi azaltacak yeni bir adım atıyor. Bankaların kullandırdığı krediler ve kredi kartıyla yapılan taksitli alışverişlerde 1-6 aya kadar olan vadelerde şu anda yüzde 75 olarak uygulanan risk ağırlığı yüzde yüz olacak. Vade 6-12 aya uzandığında ise risk ağırlığı yüzde 200, bir yılı aşan vadelerde ise yüzde 250’ye çıkacak.
 
Bu da bankaların kredi kartlarında eskisi kadar rahat taksitlendirme yapamayacağı anlamına geliyor. Bu uygulamaya kredi kartından nakit çekimlerde dahil ediliyor.
 
Mikrofon uzattığımız vatandaşlar ise kredi kartı kullanmayı tavsiye etmemekle birlikte uygulamadan memnun olduklarını dile getirerek, ‘’Herkes bütçesine göre harcama yapsın’’ tavsiyesinde bulundular.
 
Bazı vatandaşlar ise uygulamadan dolayı sıkıntılar yaşanacağını belirterek bunun çözümün yanlış bir çözüm yolu olduğunu belirttiler.

Haberin kaynağı : http://www.yesilyurtunsesi.com
Yesilyurtunsesi.com (Yeşilyurt / MALATYA)